piątek, 3 czerwca 2016

Thomas Borgmann / Max Johnson / Willi Kellers "One For Cisco" [Vinyl 1LP Limited edition of 300 records], NoBusiness Records 2016, NBLP91

Thomas Borgmann / Max Johnson / Willi Kellers "One For Cisco" [Vinyl 1LP Limited edition of 300 records], NoBusiness Records 2016, NBLP91
Niemiecki saksofonista Thomas Borgmann na dobre rozpoczął swoją muzyczna karierę w roku 1980, gdy współpracując z Nickiem Steinhaus i jego Berlin Art Ensemble wyjechał w długą trasę sponsorowaną przez Instytut Goethego po Południowej Ameryce. Wkrótce regularnie koncertował z rozmaitymi projektami w Europie i został organizatorem berlińskiego festiwalu STAKKATo (od 1984 roku). W roku 1987 dołączył do sekstetu Sirone'a i wraz nim na dłuższy czas zamieszkał w Nowym Jorku. Równocześnie w Europie wciąż prowadzi własne zespoły - The Hidden Quartet (z Dietmarem Diesnerem, Erikiem Balke oraz Jonasem Akerblomem), czy też The Noise & Toys (z Valerym Dudkinem i Saschą Kondraschkinem). Nagrywa i koncertuje z Hansem Reichelem, Johnem Tchicai'em, Patem Thomase, Jay'em Oliverem, Markiem Sandersem, Lolem Coxhillem, Ernstem-Ludwigiem Petrowskym, Paulem Lovensem, Paulem Lyttonem, Evanem Parkerem, Conny Bauerem, Johannesem Bauerem, Charlesem Gaylem, Heinzem Sauerem, Philem Mintonem, Jasonem Kao Hwangiem, Thurstonem Moorem, Shoji Hano, Alexandrem von Schlippenbachem, Roy'em Campbellem, Perrym Robinsonem, Kipem Hanrahanem, Jean-Paul'em Bourellym i Peterem Brötzmannem, z którym także współtworzy trio Blue Zoo (prócz nich był tam jeszcze Borah Bergman.

W roku 1995 rozpoczął współpracę z Wilberem Morrisem i Denisem Charlesem, tworząc BMC-Trio (po śmierci Charlesa w 1998 roku zastąpił go Reggie Nicholson, a sam zespół zmienił nazwę na BMN-trio). Borgmann i Brötzmann powrócili do współpracy raz jeszcze w roku 2003,gdy stworzyli nowy kwartet (z Williamem Parkerem i Rashidem Bakrem). W ostatnich latach Thomas Borgmann był mniej aktywny okazjonalnie tylko nagrywając i koncertując - z triem "Boom Box" (Borgmann - Tony Buck - Joe Williamson) oraz z Willi Kellersem i Akirą Ando.

Płyta "One for Cisco" została zarejestrowana na żywo w Nowym Jorku podczas Tenor Sax Festival w roku 2015. Thomas Borgmann tym wystąpił ze swoim stałym, długoletnim partnerem Willi Kellersem oraz z nowojorskim basistą Maxem Johnsonem, którego o rok wcześniejsze nagranie "The Prisoner" sprawiło, że zaproszony został do tego tria. I właśnie jego młodzieńcza energia sprawia, że płyta ta jest zupełnie wyjątkowa i niezwykła. To dzięki jego otwartej postawie oraz znakomitemu panowaniu nad dźwiękiem i cudownemu porozumieniu z Kellersem, Borgmann ma komfort grania jakiego pozazdrościł by mu każdy saksofonista. Kellers i Johnson tworzą bowiem dla saksofonisty przestrzeń dla improwizacji i osadzają jego w cudownym rozedrganym, a jednocześnie otwartym na wszelkie zmiany i sonorystyczne wycieczki, swingu. I dzięki temu lider może w pełni zaprezentować swoją znakomitą, twórczą formę. Świetne, znakomicie przy tym zrealizowane nagranie!
autor: Marek Zając

Thomas Borgmann: soprano and tenor saxophone, toy-melodica
Max Johnson: bass
Willi Kellers: drums, voice

Side A:
1. One For Cisco (Part 1)

Side B:
1. One For Cisco (Part 2)

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz