czwartek, 2 czerwca 2016

Dre Hocevar Trio [Bram De Looze / Lester St.Louis / Dre Hocevar] "Collective Effervescence" Clean Feed 2016, CF360

Dre Hocevar Trio [Bram De Looze / Lester St.Louis / Dre Hocevar] "Collective Effervescence" Clean Feed 2016, CF360
"Collective Effervescence" to drugi autorski album słoweńskiego perkusisty Dre Hocevara (po znakomitym "Coding of Evidentiality"). Swój najnowszy materiał zarejestrował w kwintecie - do stałego składu tria (belgijskiego pianisty Brama De Looze oraz amerykańskiego wiolonczelisty Lestera St.Louis) dołączyli jeszcze saksofonista Chris Pitsiokos oraz obsługujący elektronikę Philip White.

Tym razem muzyka zespołu Dre Hocevara ukazana jest w zupełnie nowym, elektroakustycznym kontekście. Na pierwszej płycie już nagrany materiał przeszedł co prawda przez ręce Sama Pluty (pamiętnego współpracownika Petera Evansa i członka jego kwintetu z płyty "Ghosts"), ale tutaj elektroakustyczna oprawa jest o wiele, wiele silniejsza. A wszystko to za sprawą Philipa White'a, obsługującego rozmaite urządzenia elektroniczne i przetwarzającego na żywo akustyczne dźwięki w cyfrowe preparacje.

Dodatkowo obecność saksofonisty Chrisa Pitsiokosa, muzyka noise-jazzowego tria Protean Reality, zdaje się integrować poszczególne elementy zespołu i oryginalną koncepcję kompozytorską Dre Hocevara, zarazem ją poszerzając, i - jeszcze - przydaje grupie niezwykłej, kreatywnej mocy. Wiele tu szczegółów i niuansów, subtelności mających znaczenie. Całość robi wrażenie autentycznie kolektywnej pracy, pełnej gęstej dźwiękowo formy, mocno jednak osadzonej w ciszy. I chociaż wymaga od słuchaczy skupienia i uwagi, powraca się do niej z wielka przyjemnością i niesłabnącą - wciąż - fascynacją.
autor: Marek Zając

Lester St.Louis: cello
Bram De Looze: piano
Dre Hocevar: drums
Chris Pitsiokos: saxophone
Philip White: electronics & signal processing

1. Unknown Unknowns
2. Notifications as a Theory of Consciousness
3. Interaction, Complexity, Affordances
4. Third Portrait of the Exemplary...
5. Imaginary_Synthesis Within Sublime Inside
6. 1987’s
7. The Revolutions of Many Otherspłyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz