czwartek, 23 czerwca 2016

Kaja Draksler / Susana Santos Silva "This Love" Clean Feed 2016, CF353

Kaja Draksler / Susana Santos Silva "This Love" Clean Feed 2016, CF353
"This Love" to pierwsze nagranie nowego duetu, który powinien zauroczyć jazzową publiczność. Przynajmniej tę bardziej otwartą na doświadczenia wyrastające z jazzowej awangardy. Ale chociaż obie młode improwizatorki są z tą sceną kojarzone, duetowa płyta odwołuje się w równej mierze do tradycji free, współczesnej muzyki komponowanej, jak i doświadczeń choćby Milesa Davisa. Bo czy jest w jazzie trębacz, na którego Davis nie wywarłby wpływu?

Kaja Draksler to Słowenka, ale od lat mieszka w Amsterdamie współtworząc przebogatą holenderską scenę jazzową. Młodziutka, niespełna trzydziestoletnia Draksler (rocznik 1987) należy wraz z Evą Risser, Sophie Agnel, Kris Davis i Angelicą Sanchez do grupy niezwykłych pianistek, improwizatorek i kompozytorek rewolucjonizujących współczesną scenę. Klasycznie wykształcona z równą wprawą potrafi poruszać się w świecie jazzu, jak i klasyki korzystając przy tym z całego arsenału sonorystycznych wprawek i fortepianowych preparacji. Tworzy pełne wewnętrznego napięcia, przemyślane struktury kreatyenie sięgając do dorobku totalnej pianistyki Cecila Taylora i wzbogacając ją jeszcze o tradycje europejskiej awangardy klasycznej.

Jej pełna subtelności i mocno osadzona w rytmice gra znajduje idealną partnerkę w młodej portugalskiej trębaczce Susanie Santos Silvie, która znakomicie sprawdza się w tym kameralnym projekcie. Liryzm, wyczucie formy, wyobraźnia, perfekcyjne opanowanie instrumentu - tym imponowała już ona w poprzednich, współtworzonych projektach - czy to grając z triem Lama, z De Beren Gieren, czy nagrywając z Torbjörn Zetterbergiem i organistą Hampusem Lindwallem. Tu dochodzi jeszcze pełne skupienia brzmienie odwołujące się do wspomnianego Davisa i cudowność narracji pozwalająca słuchaczom w pełni zatracić się niezwykłej muzyce duetu.

Jedna z najciekawszych duetowych płyt ostatnich lat. Pozostaje mieć nadzieję, że projekt ten będzie miał szansę rozwijać się dalej i wciąż. Koniecznie!
autor: Marek Zając

Kaja Draksler: piano
Susana Santos Silva: trumpet, flugelhorn

1. Laurie
2. This Love
3. Hymn to the Unknown
4. Foolish Little Something
5. Forgotten Lands
6. You Persevere


płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz