piątek, 1 lipca 2016

Eyolf Dale "Wolf Valley" Edition Records 2016, EDN1073

Eyolf Dale "Wolf Valley" Edition Records 2016, EDN1073
Dość dziwnie tak zaczynać opisywanie płyty, ale "Wolf Valley" to na prawdę płyta spektakularna. Dziewięć z pomysłem skomponowanych przez lidera, kolorowo zaaranżowanych i doskonale zagranych jazzowych kompozycji, które z pewnością wejdą do żelaznego jazzowego repertuaru. Wszystko pozostaje tu pod całkowitą kontrolą. Z jednej strony polistylistyczna struktura muzyczna, z drugiej strony dyscyplina artystyczna, przynosząca muzykę, w której słychać wielką dbałość o najmniejszy nawet detal. To wyjątkowy przykład muzyki, o olbrzymim ładunku ekspresji, a jednocześnie relaksującej i odprężającej. Jest tutaj miejsce na zadumę i kontemplację brzmienia. Instrumentaliści, a wśród nich doskonale znani fanom jazzu perkusista Gard Nilssen (świetna płyta Gard Nilssen's Acoustic Unity dla Clean Feed) i członek kilku kapitalnych skandynawskich bandów - Trespass Trio, Trinity, Circulasione Totale Orchestra, Wibutee, Crimetime Orchestra, MZN3 - basista Per Zanussi grają tak żarliwie, że przy refleksyjnym charakterze kompozycji, efekt zadziwia niespotykanym ładunkiem ekspresji.

Oktet norweskiego pianisty wydaje się być mocno wtopiony w historię jazzu (Maria Schneider Orchestra), jednocześnie jednak jest uderzająco współczesny, śmiało można powiedzieć nowoczesny. Ich aranżacyjna inwencja czerpie z dokonań najlepszych współczesnych europejskich jazzmanów, ale nie w mniejszym stopniu z dzisiejszej praktyki muzyki ludowej, ale oczywiście także improwizowanej. 

Eyolf Dale, norweski pianista i kompozytor, pomimo młodego jeszcze wieku (rocznik 1985), na swoim koncie płyty wydane przez Curling Legs, Inner Ear czy Rune Grammofon. Najnowsza płyta ukazuje się w cenionym angielskim wydawnictwie Edition Records, w którym w 2015 roku, norweski tubista Daniel Herskedal wydał płytę "Slow Eastbound Train", z Eyolfem Dale'm w składzie. "Wolf Valley" jest kolejną znakomitą płytą, tego nad podziw szybko rozwijającego się wydawnictwa.
autor: Andrzej Majak

Eyolf Dale: piano
Per Zanussi: bass
Gard Nilssen: drums
André Roligheten: saxophone, clarinet
Hayden Powell: trumpet
Kristoffer Kompen: trombone
Rob Waring: vibraphone
Adrian Loseth Waade: violin

1. Furet
2. Fernanda
3. Shostachoral
4. Ban Joe
5. Sideways
6. Teglstein
7. The Creek
8. Silent Ways
9. The Walkpłyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz