piątek, 8 lipca 2016

Anne Hartkamp "Songs & Dances" Double Moon Records 2015, DMCHR71169

Anne Hartkamp "Songs & Dances" Double Moon Records 2015, DMCHR71169
Niemiecka wokalistka i kompozytorka Anne Hartkamp jest autorką naprawdę sporej ilości ciekawych muzycznych projektów zakorzenionych w jazzie, albo też mocno się do niego odwołujących. Nagrywała z Gunterem Hampelem i Smudo ("Next Generation") ale też w wokalnym kwartecie ("Harem 4", obie płyty z 1997 roku). Z autorskich jej dokonań wymienić koniecznie należy "Glücklich" (2005 r.), w którym - co rzadkie w jazzie i jazzowej awangardzie - śpiewała tylko po niemiecku. Pod pseudonimem Magnolia nagrywała z gitarzystą Philippem van Endertem ( "Humpty's Amazing Boogie Pencil" z 2007, oraz "Wait A Second" z 2012 roku). Pracowała z Michaelem Wollnym, Nilsem Wogramem, Lajosem Dudasem, Marionem Brownem, Axelem Dörnerem, Perrym Robinsonem oraz WDR Big Band. A potem narodził się jej kwintet z pianistą Thomasem Rückertem, saksofonistą Claudiusem Valkiem, basistą André Nendza i perkusista Oliverem Rehmannem, z którymi w 2010 roku zaprezentowana płytę "Momentum". Teraz po raz drugi podjęła współpracę z tymi samymi muzykami, w składzie okrojonym jednak o saksofon.

Anne Hartkamp jest gruntownie wykształconą wokalistką i kompozytorem. Jak większość aktywnych muzyków, rozpoczęła naukę we wczesnych latach dzieciństwa będąc objętą stypendialnym funduszem Studienstiftung des Deutschen Volkes. Potem były klasyczne studia wokalne w Wiedniu, prowadzone równolegle ze studiami filologii germańskiej oraz muzykologii w Bonn. Równocześnie zainteresowała się jazzem (wtedy to zakłada swoje pierwsze zespoły, koncertuje, uczestniczy w niezliczonych jam session) i to właśnie z tą muzyką postanowiła związać swoją artystyczną przyszłość.

Album ten dokumentuje dotychczasowy proces rozwoju zespołu. Dojrzewał on powoli, w dużej części powstając w podróżach, trasach koncertowych, albo gdzieś między Essen i Düsseldorfie, gdzie Hartkamp kształci obecnie młodych muzyków.

"Songs & Dances" to projekt niezwykły w swym onirycznym charakterze; tak, jak niezwykły jest wokalny kunszt Anne Hartkamp. Słychać tu wyraźnie jest klasyczne wokalne studia, słychać doskonałe panowanie nad głosem, ale też wyraźnie, jazzowe frazowanie i takiż feeling. Jest przy tym cudowną improwizatorką, z niezwykłą lekkością potrafi traktować swój głos niczym solowym instrument, zadziwiając kaskadą dźwięków łączących sylaby i słowa w muzyczny strumień świadomości. Piękny album, osadzony w jazzowej tradycji, ale też zafascynowany awangardą, nagrany w duchu dokonań Jeanne Lee z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia z dwiema prawdziwymi perełkami - "Seeagulls Of Kristiansund" Mala Waldrona na początek oraz colrtranowskie "After the Rain" na koniec płyty. Bardzo polecam!
autor: Józef Paprocki

Anne Hartkamp: voice
Thomas Rückert: piano
André Nendza: double bass
Oliver Rehmann: drums

1. The Concept Of North / Seagulls Of Kristiansund 08:24
2. As Yet (Dance Four) 04:11
3. Scattered Minds 05:30
4. The Moon A Sphere 07:57
5. Sea Time 05:13
6. Dance Three 03:41
7. Dance Two 05:28
8. Deep 06:44
9. Not Entirely Lost 04:12
10. After The Rain 05:49płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz