piątek, 22 lipca 2016

Mikkel Nordso Band featuring Palle Mikkelborg & David Sanborn "Diving in Space for 3 Decades" Stunt Records 2015, STUCD15132

Mikkel Nordso Band featuring Palle Mikkelborg & David Sanborn "Diving in Space for 3 Decades" Stunt Records 2015, STUCD15132
Gitarzysta Mikkel Nordso, na przestrzeni lat nagrywał i koncertował z wieloma interesującymi muzykami: Marilyn Mazur, L. Subramaniam, Kavita Krishnamurthi, Stanley Clarke, George Duke, Tomas Clausen, Gary Burton, Lan Doky's group z Davidem Sanbornem, Randy Brecker, Terri Lyne Carrington, Gino Vanelli. W Danii to człowiek instytucja nie tylko w Świecei jazzu. Tam bowiem właściwie staje się już legendą. Spectrum jego stylistycznych zainteresowań jest ogromne - od klasycznego jazzu, przez fusion, aż po chillout i world music. Pamiętają Państwo choćby projekt Blue Lotus? To przecież właśnie on stoi za tym cudownym, transgatunkowym przedsięwzięciem odwołującym się do muzyki Indii i Dalekiego Wschodu.

Tutaj jednak sięga po nieco bardziej utarte ścieżki wraz ze swoim znakomitym zespołem porusza się - z grubsza rzecz biorąc w estetyce fusion. To muzyka wyrastająca z jazz-rocka ale też ze wszech miar współczesna, Świadoma korzeni ale i czasu, przemian jakie zaszły tak w jazzie, rocku, jak i ludzkiej percepcji. To muzyka otwarta i pozytywna, emanując od pierwszych dźwięków energią i nie oglądająca się na zamierzchłe wzorce i normy.

Dzięki swojej pozycji udało mu się zaprosić do tego nagrania także niezwykle cenionych instrumentalistów - Palle Mikkelborga i Davida Sanborna. Znakomicie wypada tu zwłaszcza ten drugi, odchodzący od swej ulubionej, smooth jazzowej stylistyki. Sanborn bowiem to muzyk kompletny i znakomity. I w naszym kraju zdecydowanie niedoceniany. I nie mówię tu o jego znanych i pojawiających się w pseudojazzowych radiostacjach miękkich, niemal pościelowych nagrania. To bowiem muzyk otwarty jak mało kto, mający w dorobku nagrania choćby z Billem Frisellem i czołówką nowojorskiego downtown. I - o czym zapominamy, albo też nie wiele - koncertujący niegdyś z Johnem Zornem w repertuarze Ornette'a Colemana. I tutaj Sanborn - nie rezygnując ze swojego miękkiego brzmienia - atuty i dorobek swój pokazuje.

Znakomita płyta po którą śmiało sięgać może każdy, kto czuje jazz potrzebuje dawki pozytywnej energii! 
autor: Józef Paprocki

Mikkel Nordso: guitars
Ben Besiakov: piano, keyboards
Eliel Lazo: percussion
Jacob Andersen: percussion
Peter Danstrup: bass
Ole Theill: drums
Palle Mikkelborg: trumpet
Jens Haack: tenor saxophone, baritone saxophone, trumpet
David Sanborn: saxophones
Al Agami: voice
Caroline Fransescka: vocal

 
1. Back in Bamako
2. I like When U Do
3. Juliana
4. Leaving So Soon
5. Thanks
6. Awoken Dream
7. Sea Song
8. Mambo Lady
9. Thanks part twopłyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz