środa, 20 lipca 2016

Diego Figueiredo "Broken Bossa" Stunt Records 2015, STUCD15172

Diego Figueiredo "Broken Bossa" Stunt Records 2015, STUCD15172
Niektórzy ludzie, po prostu urodzili się by być muzykami. Oddychają muzyką i tworzą ją w każdej chwili życia. Brazylijski gitarzysta Diego Figueiredo jest chyba jednym z takich przypadków. Doskonała, wypracowana technika w połączeniu z rzadkim talentem tak wirtuozerskim, jak kompozytorskim sprawia, że wszystko, co tworzy jest ekscytujące, zaskakujące i doskonałe. Jednak to nie wszystko - Diego Figueiredo jest także niezwykłym muzycznym sybarytą - jego muzyka ma bowiem służyć przyjemności słuchaczy, będąc równocześnie pełną dynamiki, ciepła, finezji, melancholii całymi garściami czerpanych przez gitarzystę z przebogatej i różnorodnej tradycji kraju jego urodzenia.

Diego Figueiredo urodził się w 1980 roku we Franca w Sao Paulo, zaczął grać na gitarze w wieku czterech lat. W wieku lat dwunastu miał już ugruntowaną lokalną reputację znakomitego gitarzysty i genialnego muzycznego dziecka, a zanim ukończył lat piętnaście miał niemałą publiczność w całej Brazylii. Nagrał kilka albumów - jako solista i we współpracy z innymi muzykami. Często koncertuje w USA i w Europie. I chociaż wciąż jest jednak jeszcze wschodzącą gwiazdą, to jeden z najlepszych gitarzystów na świecie na szeroko rozumienej jazzowej scenie. Koncertuje i nagrywa autorskie projekty solo, w duetach, triach, a instrumentalną wirtuozerię łączy się z wielością z różmaitych stylstyk, zawsze jednak odwołujących się do źródeł - brazylisjkiej muzyki, a bossa novy w szczególności. Najnowszy album został nagrany w lipcu 2015 roku w Kopenhadze, do której Diego przybył prosto z koncertów z Georgem Bensonem i Gilberto Gilem. Wsparł go tutaj przyjaciel z Brazylii, Afonso Correa, wyrafinowany perkusista i perkusjonalista. Basista Roulo Duarte również pochodzi z Brazylii. Steen Rasmussen, to jeden z najważniejszych pianistó w Danii, a Paulo Russo, mistrz bandoneonu i wiolonczelistą Ruslan Vilensky są świetnie znani na skandynawskich scenach muzycznych. Gościnnie wsparł go jeszcze amerykański saksofonista George Garzone , który gra tu urzekające ballady i francuska wokalistka Cyrille Aimée pojawiająca się w dwóch utworach.

Diego i jego przyjaciele stworzyli razem niezwykłą, lekką płytą, urzekającą pięknem i przesyconą aurą tajemniczości, ciepła, liryzmu i fascynującą w każdej sekundzie jej trwania. Koniecznie!
autor: Józef Paprocki

Diego Figueiredo: guitar
Steen Rasmussen: piano
Paolo Russo: bandoneon
Ruslan Vilensky: cello
Romulo Duarte: bass
Afonso Correa: drums, pandeiro
George Garzone: tenor saxophone
Cyrille Aimée: vocal
 
1. Broken Bossa
2. Rumo ao Bosque
3. Estudo No. 1
4. Fadinho
5. Lele
6. Si tois a mere
7. Valsa Curitibana
8. Regra tres
9. Caravan
10. Samba dos tres dragoes
11. Flor Azul
12. Doralice
13. Samba do Aviao

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz