wtorek, 12 lipca 2016

Birgitta Flick Quartet "Dalarna" Double Moon Records 2016, DMCHR71170

Birgitta Flick Quartet "Dalarna" Double Moon Records 2016, DMCHR71170
Niezwykłą naprawdę płytę nagrała Birgitta Flick. Ta młoda, niemiecka saksofonistka po swoim debiutanckim nagraniu ("Yingying"), wyjechała na rok do Szwecji w ramach programu Erasmus i tam, w Sztokholmie, zaczęła poznawać ludzi, miejscowy język i kulturę. "Poznałam bardzo wielu muzyków, dużo też grałam, zaczęłam uczyć się szwedzkiego i zainteresowałam się kulturą, i ludźmi. W Szwecji tworzy wielu muzyków jazzowych, którzy zajmują się także muzyką ludową, praktykują ją, czerpią z niej swoje inspiracje i doświadczenia. To bardzo różni się od sytuacji w Niemczech, gdzie nikt nie interesuje się muzyką ludową i tradycyjną; nikt, kto jest jazzowym muzykiem."

Pewnie znaczenie ma to, że szwedzka muzyka ludowa różni się od niemieckiej. Ale ważna jest też tradycja - w Szwecji ludowość była obecna w muzyce od zawsze i nie miało znaczenia to, czy jest to muzyka klasyczna czy jazz. W latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia do ludowe tematy sięgali najwybitniejsi twórcy skandynawskiego jazzu - Lars Gullin, Eye Thelin, Jan Johansson. Była obecna w ich muzyce niezależnie od tego grali cool jazz, bebop czy nawet free. Tak jak dziś jest obecna choćby w muzyce Matsa Gustafssona czy gra z The Thing czy ze Swedish Azz.

Birgitta Flick zatem też sięgnęła do szwedzkiej ludowości i tak narodził się projekt "Dalarna", niezwykłe nagranie w który cisza na równi obecna jest z dźwiękiem, przed uszami słuchacza rozpościerają się akustyczne, rozległe krajobrazy, ubarwione kompozycjami odwołującymi się zbiorów ludowych pieśni i protestanckich hymnów. Ze swoim stałym kwartetem oraz trójką zaproszonych gości (wokalistką Liną Nyberg, saksofonistą i flecista Nico Lohmannem, i grającą tu na klarnecie basowym Silke Eberhard) otwiera świat, którego prawdopodobnie nie ma, a który w jej muzyce ocalił swoje niezwykłe piękno.
autor: Józef Paprocki

Lina Nyberg: vocal
Nico Lohmann: alto saxophone, flute
Silke Eberhard: bass clarinet
Birgitta Flick: tenor saxophone
Andreas Schmidt: piano
Andreas Edelmann: bass
James Banner: bass
Max Andrzejewski: drums

1. Introitus 07:47
2. Den signade dag 06:20
3. Allt under himmelens fäste 04:02
4. Vallat fran Evertsberg #1 09:04
5. Glädjens blomster 04:07
6. Natt 05:55
7. Free 05:23
8. Nachtlied 03:15
9. Stinalaten #1 00:59
10. Stinalaten #2 04:02
11. Vallat fran Evertsberg #2 02:10 płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz