wtorek, 1 lipca 2014

Lean Left [Ken Vandermark / Paal Nilssen-Love / Terrie Ex / Andy Moor] "Live at Area Sismica", Unsounds 2014, 41u

Lean Left [Ken Vandermark / Paal Nilssen-Love / Terrie Ex / Andy Moor] "Live at Area Sismica", Unsounds 2014, 41u
Lean Leaf to kwartet w którym oprócz dwóch gitarzystów The Ex - Terrie'ego Hesselsa i Andy'ego Moora - grają Ken Vandermark i Paal Nilssen-Love. To, że ten kwartet w ogóle powstał, jest zasługą jednego z europejskich festiwali - zaproszono dwa improwizowane duety, które współpracowały ze sobą od długiego czasu. To tam po raz pierwszy mieli oni okazję się spotkać i stanąć razem na scenie. Później, wiosną 2008 roku, kwartet (grając w duetach i kwartecie), odbył swoją pierwszą, europejską trasę koncertową. I od tego czasu pojawia się na scenach klubów i festiwali europejskich rokrocznie.

Najbardziej zaskakującą tu rzeczą jest w ich muzyce niezwykła melodyjność poszczególnych utworów. Dzikiej energii czy zgrzytliwych gitar spodziewać się po członkach kwartetu można zawsze, ale melodyjnych fraz czy konsekwentnie budowanych na nich utworów trudno się spodziewać po w pełni improwizowanej muzyce partnerów, do tej pory nie słynących raczej z umiłowania melodii. Hessels i Moor doświadczają swoje instrumenty na tysiąc różnych sposobów - do gry używają zębów, kuchennych noży; szorują gryfami po ziemi. Równie aktywny jest Nilssen-Love, który w tym nagraniu wydaje się iście sturęki. Najspokojniejszy jest tu Vandermark - to on dyscyplinuje i ogranicza rozbuchaną energię partnerów.

Mimo iż to już w sumie szóste nagranie Lean Left, muzyka wciąż zaskakuje energią, świeżością i radością grania. Polecam bardzo!
autor: Marcin Jachnik

Ken Vandermark: tenor saxophone, baritone saxophone, Bb clarinet
Paal Nilssen-Love: drums 
Terrie Ex: left guitar
Andy Moor: right guitar

1. Traitors Head [17:38]
2. Moti [6:04]
3. Terpuk [24:28]
4. South Sister [12:25]
5. Cleft Segment [5:13]
6. Gada Ale [6:48]płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz