środa, 9 lipca 2014

Johnathan Blake / Chris Potter / Mark Turner / Ben Street "Gone, But Not Forgotten", Criss Cross Jazz 2014, CCJ1368

Johnathan Blake / Chris Potter / Mark Turner / Ben Street "Gone, But Not Forgotten", Criss Cross Jazz 2014, CCJ1368
Johnathan Blake, jeden z najbardziej cenionych perkusistów swojego pokolenia. Prawdziwą gwiazdą uczyniła go współpraca z trębaczem Tomem Harrellem. Gdy został stałym członkiem jego kwintetu posypały się propozycje współpracy: Mingus Big Band, trio Kenny Barrona, kwartet Ravi Coltrane - to tylko najważniejsze zespoły, w których mieliśmy okazję podziwiać jego grę i wyczucie rytmu.

Po dwóch nagraniowych sesjach dla wytwórni Criss Cross jako sideman (w projektach trębacza Alexa Sipiagina), Blake nagrał właśnie swój pierwszy autorski album. Zaprosił on do współpracy prawdziwie gwiazdorski skład - saksofonistów Chrisa Pottera i Marka Turnera oraz basistę Bena Streeta.

Jak sugeruje tytuł albumu - Gone, But Not Forgotten - czerpie inspirację z muzyki wielkich świata jazzu, których nie ma już z nami. Składa im swój osobisty hołd. I chociaż taka muzyka mogłaby zabrzmieć ponuro lub patetycznie, to Blake i jego kwartet akcentują poczucie nieokiełznanej radości i oferują jazzową improwizację na najwyższym poziomie. To także jest zaczerpnięte z muzyki starych mistrzów - Charlesa Fambrougha, Trudy Pittsa, Sida Simmonsa, Cedara Waltona, Jim'iego Halla, Mulgrew Millera, Paula Motiana, Franka Fostera, Franka Wessa i Eddie Harrisa, których kompozycje nagrał Johnathan Blake wraz ze swoim kwartetem. Oprócz standardów na płycie znajdują się dwie autorskie kompozycje Blake'a i znakomicie wpisują się w brzmienie całości.

Znakomita płyta, zagrana z energią i radością, która natychmiast udziela się słuchaczom. Polecam.
autor: Józef Paprocki


Johnathan Blake: drums
Chris Potter: tenor saxophone, alto flute
Mark Turner: tenor saxophone, soprano saxophone
Ben Street: bass

1. Cryin' Blues (Eddie Harris)
2. Firm Roots (Cedar Walton)
3. Maracas Beach (James 'Sid' Simmons)
4. All Across The City (Jim Hall)
5. Broski (Charles Fambrough)
6. Born Yesterday (Johnathan Blake)
7. Circle Dance (Paul Motian)
8. New Wheels (Mulgrew Miller)
9. Anysha (Trudy Pitts)
10. The Shadower (Johnathan Blake)
11. Two For The Blues (Neal Hefti)

płyta do kupienia na multikulti.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz