sobota, 19 lipca 2014

Jakob Dinesen "Yasmin", Stunt Records 2014, STUCD14052

Jakob Dinesen "Yasmin", Stunt Records 2014, STUCD14052 
Jacob Dinesen - duński saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, aranżer i muzyk studyjny. Swą edukację muzyczną rozpoczął w Ingrid Jespersen Highschool w Kopenhadze, następnie uczył się w Whittier College w Kaliforni, USA, oraz studiował w Berklee College of Music w Bostonie, USA. Należy do czołówki europejskich muzyków jazzowych. Grywa z najważniejszymi muzykami jazowymi (zarówno modern jak i mainstreamowymi) oraz skandynawskimi gwiazdami pop, wydał także dziewięć płyt pod swoim nazwiskiem, z takimi muzykami jak: Paul Motian, Eddie Gomez, Kurt Rosenwinkel, Nasheet Waits, Ben Street, Steve Swallow. Był także współzałożycielem nowatorskich zespołów Once Around the Park (trzy wydania płytowe) i Beautiful Day (4 płyty). Grał także w składach światowych sław: Tony'ego Allena (Nigeria), Toumani Diabete (Mali), Dawda Jobarteh i Eliel Lazo (Kuba).

Otrzymał nagrody Grammy za najlepsze płyty jazzowe Unity (2003) i Everything Will be Alright (2007) oraz aranże w Ache w 2009 roku. Nagrodzony przez fundacje Jazzpar (2008) i Roager (2011), otrzymał The Bent Jadig Prize 2012 oraz Pala Bar Prize w 2013.

Najnowsza płyta, wydana właśnie przez słynącą z audiofilskiej realizacji wytwórni Stunt Records, to prawdziwa perełka old school jazzu. Już sam skład instrumentalistów robi wrażenie, poza liderem na saksofonie tenorowym usłyszymy Darina Pantoomkomola na fortepianie, Andersa “AC” Christensena na kontrabasie, Jakoba Hoyera za perkusją, Pera Mollehoja na gitarze i kwratet smyczkowy w składzie Andrea Gyarfas, Karen Johanne Pedersen, Mette Brandt, Samira Dayyani. Repertuar złożony jest w połowie z kompozycji autorskich lidera, w połowie z standardów jazzowych. Doskonała praca aranżerów, Magnusa Hjortha i Nikolaja Torpa Larsena sprawiła, że to nieoczywiste zestawienie jazzowego składu z kwartetem smyczkowym przynosi w efekcie całkowitą odrębność i brak jakichkolwiek kompleksów czy czołobitności skandynawskich muzyków w stosunku do podobnych amerykańskich projektów. Płynna swingująca gra Dinesena jest uważana za mieszankę ciepłego brzmienia saksofonu Bena Webstera i Colemana Hawkina oraz liryzmu Lestera Younga.

"Yasmin" to płyta, której trzeba poświęcić trochę czasu. Nie zawiera przebojowych melodii, czy jakiś wybitnych popisów solowych. Jednak wcale nie dlatego, że nie wyszło, taki był plan. Na tej płycie najważniejsza jest przestrzeń i równowaga. „Yasmin” to namacalny dowód na to, że jazz nie był chwilową modą lat pięćdziesiątych. To sztuka ponadczasowa. Ten album w złotych latach jazzu byłby światowym przebojem. Dzisiaj, w czasach dominacji krzykliwych, syntetycznych dźwięków nie jest to możliwe, ale dzięki temu może takie nagrania będą mogły powstawać bez presji rynku, co czyni je jeszcze bardziej szlachetnymi.
autor: Mateusz Matyjak


Jakob Dinesen: tenor saxophone
Darin Pantoomkomol: piano
Anders “AC” Christensen: bass
Jakob Hoyer: drums
Andrea Gyarfas: strings
Karen Johanne Pedersen: strings
Mette Brandt: strings
Samira Dayyani: strings
Per Mollehoj: guitar
Hugo Rasmussen: bass

Magnus Hjorth: arrangement
Nikolaj Torp Larsen: arrangement
 

1. That`s All
2. Onlyest Way
3. PS, I love You
4. The Band
5. Yasmin
6. Lush Life
7. Bush Baby
8. Tenderly

płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz