czwartek, 17 lipca 2014

Dee Daniels with Eric Alexander, Cyrus Chestnut, Paul Beaudry & Alvester Garnett "State Of The Art", Criss Cross Jazz 2013, CCJ1362

Dee Daniels with Eric Alexander, Cyrus Chestnut, Paul Beaudry & Alvester Garnett "State Of The Art", Criss Cross Jazz 2013, CCJ1362
Płyta ze standardami wykonywanymi przez amerykańską wokalistkę Dee Daniels rewolucji nie przyniesie. Nie jest to płyta, która zmieni bieg gatunku. Ale jest to nagranie będące dowodem jest artystycznej dojrzałości i niczym wyznanie wiary - ukazuje jej artystyczne credo.

Wspaniałą rzeczą jej głos Dee Daniels - unikalny, ciemny i ciepły, który nasyca każdy utwór intymną atmosferą. Nade wszystko jednak, słuchając piosenek w jej interpretacji, ma się wrażenie, że dochodzi on w jej wnętrza, z jej serca. Jej głoś potrafi być tak przesycony emocją, że słowa prawie nie mają już znaczenia. Prawie - bo podchodzi ona do tekstu z szacunkiem, a jej interpretacja oddaje koloryt pieśni i jej sens, jej ducha i treść. Głos Daniels uosabia muzykę, dzięki niej dźwięk niemal staje się ciałem.

Bardzo mądrze prowadzeni są instrumentaliści grający z Daniels. Nie ma tu zbędnych popisów i wszystko zdaje się być podporządkowane jej głosowi. Ale aranżacje dalekie są od sztampy i muzycy starają się znaleźć klucz do każdej kolejnej kompozycji. Głos Daniels, jej śpiew ich nie ogranicza. Są oni raczej dla niej dopełnieniem, ale twórczym w akcie instrumentalnej kreacji.

W dobie pośpiechu i braku skupienia, muzyka Dee Daniels i jej partnerów potrafi skłonić by raz jeszcze zadać sobie trud i delektować się każdą kolejną frazą w ich wykonaniu. Bardzo, bardzo polecam.
autor: Józef Paprocki

Dee Daniels: vocal
Eric Alexander: tenor saxophone
Cyrus Chestnut: piano
Paul Beaudry: bass
Alvester Garnett: drums

1. Almost Like Being In Love (Alan Jay Lerner / Frederick Loewe)
2. Cherokee (Ray Noble)
3. I Wonder Where Our Love Has Gone (Woodrow Buddy Johnson)
4. He Was Too Good To Me (Richard Rodgers / Lorenz Hart)
5. I've Got You Under My Skin (Cole Porter)
6. Night And Day (Cole Porter)
7. I Let A Song Go Out Of My Heart (Duke Ellington / Irving Mills / Henry Nemo / John Redmond)
8. Willow Weep For Me (Ann Ronell)
9. Why Did I Choose You (Herbert Martin / Michael Leonard)
10. Summer Wind (Johnny Mercer / Henry Mayer)
11. Lover Man (Jimmy Davis / Roger Ramirez / Jimmy Sherman)
12. How High The Moon (Morgan Lewis / Nancy Hamilton)


płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz