wtorek, 9 sierpnia 2016

Tim Garland "One" Edition Records 2016, EDN1072

Tim Garland "One" Edition Records 2016, EDN1072
Po obsypanej nagrodami płycie Chicka Corea "The Vigil", na której wystąpił Tim Garland, przyszedł czas na autorski album tego znakomitego saksofonisty i klarnecisty. "One", bo taki ma tytuł płyta Garlanda, nagrana została w wybornym towarzystwie, Jason Rebello na klawiszach, za perkusją Asaf Sirkis i na gitarze Ant Law. Gościnnie na płycie pojawiają się Hossam Ramzy, grający na egipskiej tabli, darbuce i występującej w kulturze Gnawa - karkabu. Drugim gościem specjalnym jest wokalistka Dionne Bennett, śpiewająca w jednym utworze "Pity The Poor Arms Dealer".

Wypełniające płytę, autorskie kompozycje Garlanda maję tę charakterystyczną dla jego dorobku kompozytorskiego lekkość i śpiewność. Z wielką dojrzałością prowadzi. Brzmienie saksofonu sopranowego i tenorowego lidera jest ciepłe i nasycone a melodyjne tematy płynnie przechodzą w wyważone i wciągające improwizacje. Trudno powiedzieć, że Tim Garland z zespołem przekracza jakieś jazzowe granice, jego sztuka od lat balansuje na krawędzi – estetyki oraz stylistyki. Tak jest i tym razem, mamy tu odwołania do początków kariery Galanda z czasów jego przynależności do sceny Canterbury, mamy emanujące sugestywnym, mrocznym, pełnym napięcia nastrojem utwory. Mamy w końcu pełne subtelnych improwizacji wyborne ballady.

Ci artyści znakomicie znają topografię współczesnego jazzu i robią z tej wiedzy niebagatelny użytek. A ich osobisty stosunek do procesu tworzenia, wynikający z ich przeżyć, z dotknięcia muzyki czy długoletniego doświadczenia daje to coś, czego brakuje wielu współczesnym nagraniom.

"One" kwartetu Tima Garlanda to czysta przyjemność.
autor: Mateusz Krępski

Tim Garland: soprano and tenor sax and additional keyboards and percussion 
Asaf Sirkis: drums and percussion
Jason Rebello: piano, Fender Rhodes, Hammond B3 organ and keyboards
Ant Law: nylon string, 12 string, 8 string and semi-acoustic guitars
1. Sama’i For Peace
2. Bright New Year
3. The Eternal Greeting
4. Colours Of Night
5. Prototype
6. The Gathering Dark
7. Pity The Poor Arms Dealer
8. Foretold
9. Youkay

płyta do nabycia na multikulti.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz