poniedziałek, 7 marca 2016

Sylvaine Hélary "Spring Roll | Printemps [2CD]" Ayler Records 2015, AYLCD144145

Sylvaine Hélary "Spring Roll | Printemps" [2CD] Ayler Records 2015, AYLCD144145
Na początku był pomysł. Na coś pomiędzy koncertem, performensem, przedstawieniem; pomiędzy muzyką, teatrem, dźwiękową improwizowaną poezją i politycznym manifestem. Udało się go zrealizować jako "Printemps" w L'atelier du Plateau w Paryżu w 2011 roku. Splecione głosy Julien Boudart, Xavier Papais i egipskiego blogera Aalam Wassef sięgały do doświadczeń arabskiej wiosny, do tego co ówcześnie działo się m.in. w Egipcie, były także refleksją nad wybuchem i przemianami w arabskich krajach.

Potem powstał pomysł by nagrać "soundtrack" tego wydarzenia. I to właśnie - mocno poszerzone i zmienione (tak, by mogło istnieć samodzielnie tylko w materii dźwiękowej, bez warstwy wizualnej) znalazło się na pierwszej płycie tego wydawnictwa ("Printemps"). Prócz głosów wyżej wspomnianych - Juliena Boudarda, Aalama Wassefa, Xaviera Papais ścieżkę dźwiękową stanowi kwartet instrumentalistów - flecista Sylvaine Hélary (także autor wszystkich kompozycji), saksofonista Hugues Mayot, Sylvain Lemetre na wibrafonie i perkusji, oraz pianista Antonin Rayon.

Drugi krążek - "Spring Roll" to całkowicie instrumentalne (są tu głosy, ale potraktowane jako dodatkowe instrumenty) jest jakby przedłużeniem "Wiosny" ("Printemps"), kwartet gra muzykę niezwykle zmysłową, w cudowny sposób wiążąc partie komponowane i improwizowane, sięgając przy tym do inspiracji amerykańskim minimalizmem. W przypadku obu krążków mamy do czynienia z niezwykłym przypadkiem dźwiękowej podróży, będącej jasnym hymnem wolności, otwartości, inwencji i kreatywności. Radości tworzenia, mającej - zwłaszcza w dobie wielkiego kryzysu związanego z napływem do Europy rzesz imigrantów - także swój wyraz polityczny. Cudowne nagranie!
autor: Józef Paprocki

Sylvaine Hélary: flutes, voice
Antonin Rayon: piano, synthesizer
Hugues Mayot: saxophones, clarinets
Sylvain Lemetre: vibraphone, percussion
Julien Boudard: ms20 synthesizer (printemps)
Aalam Wassef: voice (printemps)
Xavier Papais: voice (printemps)
Yumiko Nakamura: voice (spring roll)
Jean Chaize: voice (spring roll)

CD 1: Printemps

1. Appel au Caire
2. Pas de crépuscule
3. Ronde 4
4. Les lieux communs I
5. Les lieux communs II
6. La production du milieu
7. Ronde 1 - Ronde 2
8. Le désert blanc sale dure assez
9. Grand écart
10. Les lieux communs III
11. Dans le taxi
12. La danse de l'horloge
13. La révolte des puritains d'écosse
14. Ronde Michelson
15. Ouverture

CD 2: Spring Roll
1. Ailes
2. Deux
3. Trop pres
4. Bruissements du monde
5. Île
6. L'esquive
7. Léger errement płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz