poniedziałek, 14 marca 2016

Aki Rissanen "Amorandom" Edition Records 2016, EDN1067

Aki Rissanen "Amorandom" Edition Records 2016, EDN1067
W ostatnich kilku latach fiński pianista Aki Rissanen w ciszy i skupieniu zyskiwał uznanie - w pierwszym rzędzie jako sideman (najbardziej jest znany jako pianista Verneri Pohjola Quartet z którym nagrywał dla Edition Records oraz niemieckiej wytwórni Act, ale także ze swojej współpracy w Niemczech z Davidem Liebmanem), ale także, zwłaszcza ostatnio, jako lider własnych projektów. I teraz, w końcu, przedstawia nagranie pierwszego z nich.

W klasycznym trio z fortepianem wiele wymyślić nowego już chyba się nie da. Ostatniej rewolucji dokonują chyba trzy świetne zespoły związane ze Skandynawią - E.S.T., Tingvall Trio oraz Phronesis - grając motoryczną, mocno osadzoną w groovie muzykę zmiksowaną do tego ze skandynawską melancholią. Rissanen, chociaż wywodzi się niemal z tego samego pokolenia, nie podąża tą drogą. Jak sam mówi - i bardzo wyraźnie słychać to w jego muzyce - najważniejszymi inspiracjami są dla niego minimal music, klasyczny impresjonizm oraz skandynawski liryzm obecny nie tylko w jazzie, ale również (a może nawet przede wszystkim - bo stąd trafił do jazzu) w tamtejszej muzyce tradycyjnej i ludowej. Lecz są także inspiracje poza muzyczne (Aki Rissanen wspomina pianista i kompozytor) - "szkielet tej muzyki powstał z inspiracji filmem animowanym, do którego skomponowałem ścieżkę dźwiękową kilka lat temu, w reżyserii Tuuli Leinonenena i animowanego nestora fińskiej animacji Antti Peränne. Od tego czasu jednak ta oryginalna muzyka przeszła wiele etapów transformacji, i żyje już własnym życiem, ale nadal można usłyszeć e niej usłyszeć pewnie kinowy smak".

Ta muzyka sięga jednak o wiele głębiej - słychać tu znakomite zgrania i porozumienie pomiędzy członkami tria. Słychać długie godziny wspólnego grania, i dni spędzone w trasie, wspólne fascynacje klasycyzmem i podobne, melancholijne spojrzenie na świat; rytmiczny napęd, ale też niezwykłą finezję z jako całe trio konstruuje kolejne kompozycje. Fenomenalne granie, którego kontynuację i rozwój "Amorandom" tylko zapowiada. Jeden z najciekawszych pianistycznych debiutów dekady!
autor: Marek Zając

Aki Rissanen: piano
Antti Lötjönen: bass
Teppo Mäkynen: drums

1. Pulsar
2. For Rainbows
3. Paysages pas sages
4. Aleatoric
5. Signettes
6. For Jimmy Giuffre
7. Eye-opener
8. Bird Vision
9. Amorandompłyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz