niedziela, 13 marca 2016

Sandro Fazio "Growth", Challenge Records 2015, CR73404

Sandro Fazio "Growth", Challenge Records 2015, CR73404
Najnowsza płyta gitarzysty Sandro Fazio jest drugą częścią muzycznej trylogii. Po wydanej w roku 2008 płycie "The Birth" (Narodziny), przyszedł oto czas na "Growth" czyli dorastanie (w internecie można znaleźć informację o tym, że trzeci album ma być zatytułowany "Wisdom" - mądrość). Jak opowiada o tym projekcie sam muzyk - stara się dorastać razem z tym projektem, rozwijając muzyczną koncepcję, dbając o większą złożoność kompozycji i improwizacji oraz stale pracując na indywidualnym stylem wykonawczym. 

Ten album ma jedną fantastyczną cechę - nie da się go przypisać definitywnie do żadnego z jazzowych rodzajów, chociaż w całości to tego gatunku należy. Sugestywny i finezyjny jako gitarzysta Fazio, jako kompozytor znakomicie rozwija narrację i buduje napięcie w poszczególnych utworach. Rozwijane konsekwentnie w niespiesznych tempach, są hipnotyzujące i nieustępliwe, chociaż okraszone niemałą dawką melodyjnego liryzmu. Sama konstrukcja poszczególnych utworów jest niezwykle zmienna - i stąd właśnie wypływa różnorodność rodzajowa w tym nagranie. Pomaga w tym cudowne wyważenie proporcji pomiędzy kompozycją i improwizacją, które odsłania strukturę, i mimo formalnych komplikacji, nie czynią tej muzyki bardzo pokręconą w odbiorze słuchaczy. 

To płyta dopracowana w najmniejszych szczegółach, wręcz dopieszczona pod względem dźwięku i dynamiki, swój ostateczny kształt zawdzięcza znakomitym partnerom gitarzysty - Francesco Bearzattiemu na saksofonach i klarnetach, Franzowi von Chossy za klawiaturą fortepianu, Clemensowi van der Feenowi na basie oraz Martijnowi Vinkowi na perkusji. Bardzo polecam!
autor: Józef Paprocki

Sandro Fazio: electric guitar, midi guitar
Francesco Bearzatti: tenor saxophone, clarinet
Franz von Chossy: piano
Clemens van der Feen: double bass
Martijn Vink: drums

1. Quand On Est Jeune
2. Agghiacciante
3. Reminiscenza
4. Growth
5. Olena
6. Dark Clouds
7. Desiderio
8. Siren Moodpłyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz