czwartek, 3 grudnia 2015

John Zorn / Forro in the Dark "Forro Zinho: Forró in the Dark Plays Zorn" Tzadik 2015, TZ8334

John Zorn / Forro in the Dark "Forro Zinho: Forró in the Dark Plays Zorn" Tzadik 2015, TZ8334
Jeśli ktoś ma za sobą współpracę z Davidem Byrne'm, Red Hot Chili Peppers, Atoms for Peace Thoma Yorke'a, Bebel Gilberto, Gal Costą, to musi mieć w sobie coś osobliwego. Mauro Refosco (zabumba, percussion), Guilherme Monteiro (guitar) i Jorge Continentino (pífanos, flutes, saxophones) tworzący zespół Forró in the Dark jak chyba nikt dotąd spletli ze sobą taneczne rytmy forró z północno-wschodniej Brazylii z rockiem, kreatywnym jazzem, psychedelią, folkiem i avant-popem. Porywający amalgamat gatunkowy sprawił, że na nowojorskiej scenie okazali się jednym z największych odkryć ostatnich lat. Koncertują na całym świecie, by wymienić tylko Monterey Jazz Festival, Winnepeg Folk Festival, Pohoda Fest, FloydFest, Bumbershoot, Musica do Mundo (Portugal), Lake Eden Arts Festival, Shepherds Bush Empire & La Linea Festival (London), Halifax Jazz Festival, WOMAD Canary Islands (Spain), Lotus Festival, Ariano Folk Festival (Italy), Montreal Jazz Fest, Grand Bazar & Babylon (Istanbul). Nie dziwi więc fakt, że trafili właśnie pod gościnne skrzydła Johna Zorna i jego Tzadik Records.

"Forró in the Dark Plays Zorn" to jedenaście oryginalnych kompozycji Zorna, raczej tych bardziej lirycznych, które wpuszczone zostały do zwariowanego brazylijskiego magla. Zorn oddając swoją muzykę innym wykonawcom nie wymaga od nich szacunku do oryginałów. Z pewnością oczekuje czegoś zgoła odmiennego, i w osobach Mauro Refosco, Guilherme Monteiro i Jorge Continentino to znalazł. Słychać tutaj z jednej strony punkową dezynwolturę – wpompowaną w osobliwe instrumentarium, z drugiej strony jakąś latynoską miękkość w łączeniu gatunków. Brawurowe, pełne wigoru odczytania zornowskich kompozycji nie chcą usiedzieć w miejscu, narastają i drgają wielością kształtów i nastrojów, ludyzm miesza się z nostalgią, surf jazzowe riffy przełamane zostają soczystą exotic music.

Na płycie poza trójką brazylijskich instrumentalistów usłyszymy legendarnego brazylijskiego pianistę Marcosa Valle, akordeonistę Vitora Gonçalveza, doskonale znanego z Gogol Bordello basistę Rea Mochiacha i Sofię Rei z kwartetu Mycale i 'Song Project' Johna Zorna. Za produkcję odpowiedzialny jest Jesse Harris, laureat Grammy, który pisał piosenki dla Cat Power, Feist, Norah Jones, Smokey'a Robinsona, Solomona Burke'a, Willie'go Nelsona, Emmylou Harris i wielu innych wykonawców.

Ta płyta na pewno się nie znudzi!
autor: Piotr Szukała

Rea Mochiach: bass, percussion, fun machine
Marcos Valle: electric piano [wurlitzer], vocals
Vitor Gonçalves: accordion
Sofia Rei: vocals
Jesse Harris: vocals, production

1. Uluwati
2. Novato
3. Forro Zinho
4. Life is Real Only Then When “I Am”
5. Shaolin Bossa
6. Sunset Surfer
7. Zavebe
8. Ode to Delphi
9. Tempo de Festa
10. Annabel
11. The Quiet Surfpłyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz