poniedziałek, 7 grudnia 2015

Gyan Riley / Taylor Levine / Joshua Lopes / James Moore "John Zorn’s Olympiad - volume 1: Dither Plays Zorn - The Early Game Pieces" Tzadik 2015, TZ8327

Gyan Riley / Taylor Levine / Joshua Lopes / James Moore "John Zorn’s Olympiad - volume 1: Dither Plays Zorn - The Early Game Pieces" Tzadik 2015, TZ8327
Dither to nowojorski kwartet eksperymentujących gitarzystów, dla których naturalnym środowiskiem muzycznym jest współczesna muzyka komponowana, improwizacja i awangardowa elektronika. Powołany do życia w 2007 roku zjeździł z koncertami spory kawałek świata. Od powstania kwartet tworzą Gyan Riley (znany w Polsce z płyty "Green Light" kwartetu Ziporyn / Zimpel / Zemler / Riley), Taylor Levine, Joshua Lopes i James Moore. Są zapraszani do współpracy przez znakomitych współczesnych kompozytorów/instrumentalistów jak Eve Beglarian, Elliott Sharp, David Lang, John Zorn, Fred Frith, Lois V. Vierk, James Tenney, Larry Polansky czy Bryce Dessner. 5 sierpnia tego roku w nowojorskim Lincoln Center z towarzyszeniem Lee Ranaldo (Sonic Youth), Yo La Tengo, Marka Stewarta i zespołu Matmos zaprezentowali m.in. epokowe dzieło Steve'a Reicha "Electric Counterpoint".

Dither
Metoda zespolenia krótkich motywów w jeden utwór jest charakterystyczna dla kompozycji Zorna do dziś. Swoją koncepcję rozwijał w idei tzw. Game Pieces, której zresztą jest pomysłodawcą. Game Pieces to najprościej mówiąc utwory oparte na schematach kompozycyjnych zgodnie z teorią gier. Utwór rozwijał się według sygnałów podawanych poprzez system znaków ustalonych przez kompozytora. Sekwencje sygnałów nigdy nie były identyczne, a w dodatku umożliwiały jedynie ograniczoną inwencję muzyków. Ale dzięki temu utwór nigdy nie był wykonywany tak samo, a w dodatku nie dało się przewidzieć, w jakim kierunku podąży muzyczna narracja. Ta technika kompozytorska zakłada udział w powstawaniu utworu każdego wykonawcy, ale role rozdziela „dyrygent”, to on rozdaje karty. Nigdy nie istnieją takie same wykonania utworu skomponowanego w technice „Game Pieces”. John Zorn zrealizował swój pomysł w kilku seriach, z których najsłynniejsza jest „Cobra”, gdzie kompozycje były grane przez przeróżne składy instrumentalne.

Kwartet Dither sięgnął do wczesnych "Game Pieces" Johna Zorna, tych nawiązujących w swoich nazwach do dyscyplin sportowych, naszpikowanych cytatami z kultury masowej, oczywiście podanych nie wprost. Porwana i poszarpana struktura, w niemałej części łagodna i zaskakująco relaksacyjna, konsekwentnie zrywająca z jakimikolwiek przyzwyczajeniami i nawykami uderza swoją intensywnością, ale także wielką swobodą, chwilami z wręcz niespotykaną frenetycznością.

To muzyka dla wyrafinowanego słuchacza, obeznanego z free jazzem i niebojącego się łamania zasad i schematów.
autor: Mariusz Zawiślak

Gyan Riley: electric guitar, acoustic guitar, banjo
Taylor Levine: electric guitar, acoustic guitar
Joshua Lopes: electric guitar, acoustic guitar, bajo sexto, zhong ruan
James Moore: electric guitar, acoustic guitar, banjo, mandolin

1. Curling (electric short)
2. Hockey (acoustic dry)
3. Fencing (electric)
4. Curling (acoustic)
5. Hockey (electric wet)
6. Fencing (acoustic)
7. Hockey (electric dry)
8. Curling (electric long)

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz