poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Denys Baptiste "The Late Trane" Edition Records 2017, EDN1093

Denys Baptiste "The Late Trane" Edition Records 2017, EDN1093
"The Late Trane" to płyta, którą trzeba smakować!

Wywodzący się z rodziny emigrantów karaibskich zamieszkałych w Londynie, saksofonista Denys Baptiste jest już muzykiem utytułowanym, ze sporym doświadczeniem. Niebywale precyzyjny w swych improwizacjach, jako autor nowoczesnych, wewnętrznie złożonych tematów klasą przypomina Branforda Marsalisa. Poziom iście mistrzowski!
Wypowiedzi prasy ("Denys podbija Europę jak burza, stając się ikoną brytyjskiego jazzu" - Time Magazine) są bez cienia przesady. Bywa porównywany do Sonny'ego Rollinsa, Wayne'a Shortera czy Branforda Marsalisa.

Wydał właśnie album, pod wiele mówiącym tytułem "The Late Trane". Wczesne kompozycje Johna Coltrane'a stały się standardami jazzowymi - 'Blue Train', 'Giant Steps', 'Naima', 'Moment's Notice' ... Inaczej stało się jednak z jego późniejszymi pracami. Brytyjski saksofonista Denys Baptiste próbuje skorygować tę nierównowagę, sięgając do ośmiu kompozycji z ostatnich lat Coltrane'a. Każdy fan jazzu wie, że to właśnie ostatni okres Trane'a należy do tych kilku nielicznych, prawdziwie rewolucyjnych w historii gatunku, o których można powiedzieć, że były momentami przełomowymi. Można użyć tu określenia „międzyepoka”. Mamy bowiem do czynienia z twórcą wybiegającym w przyszłość, który wprowadził do swojej sztuki, a tym samym do sztuki w ogóle, cechy nowe. Twórcą-wynalazcą, twórcą-wizjonerem.

Kwartet Baptiste'a, w niektórych utworach rozrastający się do sextetu gra utwory Trane'a w sposób bardzo głęboki i emocjonalny, skutecznie wymykający się tej cukierkowej estetyce, do której przyzwyczaili nas powołujący się na jego dziedzictwo konwencjonalni saksofoniści. Tam gdzie John Coltrane wyprowadzał jazz modalny w przestrzeń kosmiczną, Brytyjczycy skupiają się na rdzeniu każdego z tematów, snując na jego bazie ekscytujące wariacje. Tak na przykład monumentalny, free-bopowy 'Transition' staje się emocjonalną, ambientową balladą, a free-jazzowe 'Ascent' i 'Vigil' nabierają mocy przestrzennego space jazzu. W tym zespole nikt nie stara się górować nad pozostałymi, wszyscy grają w sposób zrównoważony, spontaniczny i nasycony. Tracklistę uzupełniają dwie kompozycje lidera - 'Neptune' i 'Astral Trane' - przepełnione transcendentną energią.

Znakomita płyta Denysa Baptiste'a dowodzi, że potęga, czar i myśl Coltrane'a są nieprzemijające. Trane wciąż stanowi punkt odniesienia dla nowych pokoleń. Gdy kryteria popularności i jakości rozchodzą się coraz bardziej, kompozycje Coltrane'a, także za sprawą Baptiste'a brzmią coraz lepiej.
autor: Krzysztof Szamot

Denys Baptiste: tenor and soprano saxophonesNikki Yeoh: piano, keyboards
Neil Charles: bass
Rod Youngs: drums

special guests
:
Gary Crosby: bass
Steve Williamson: tenor saxophone
1. Dusk Dawn 5.44
2. Living Space 6.33
3. Ascent 6.15
4. Peace on Earth 5.46
5. Transition 8.40
6. Neptune 3.08
7. Vigil 8.56
8. Astral Trane 4.44
9. After the Rain 7.51
10. Dear Lord 2.58

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz