piątek, 11 kwietnia 2014

Seamus Blake / Chris Cheek "Reeds Ramble", Criss Cross Jazz 2014, CCJ1364.


Seamus Blake / Chris Cheek "Reeds Ramble", Criss Cross Jazz 2014, CCJ1364.

Seamus Blake oraz Chrism Cheek w ciągu ostatnich dwudziestu lat występowali w niezliczonej doprawdy ilości projektów - jako liderzy mały i dużych grup, sidemani wielkich gwiazd jazzowej sceny i w zupełnie małych, nieznanych grup. Są także jednymi z najbardziej rozchwytywanych muzyków sesyjnych. Razem pracowali jednak tylko raz - obaj bowiem brali udział w 1995 w mocno groove'owym projekcie The Bloomdaddies. Teraz jednak postawili raz jeszcze zjednoczyć swe siły i wraz z pianistą Bad Plus Trio Ethanem Iversonem, niezwykłym perkusistą tria Marca Coplanda Jochenem Rueckertem oraz stałym współpracownikiem Johna Scofielda i Joe Lovano nowozelandzkim basistą Mattem Penmanem powołali do życia akustyczny kwintet Reeds Ramble.

Tylko po jednym utworze napisał tu każdy z liderów - poza tym sięgają po kompozycje innych, ale wcale nie mamy do czynienia z odklepywaniem ogranych standardów. Kto bowiem powie by za takowe uznawać kompozycje Elmo Hope'a, Jim Bearda, Chico Buarque'a czy Briana Wilsona? Możemy nawet zaryzykować stwierdzenie, że dla niemal wszystkich słuchaczy będzie pierwsze zetknięcie z wybranymi przez saksofonistów na płytę utworami.

Subtelne aranżacje obu liderów, wszechobecny swing oraz mocne osadzenie - przynajmniej niektórych z utworów - w bluesowej tradycji sprawiają, że słucha się tej płyty wybornie. Warto zwrócić uwagę na niezrównane pojedynki obu liderów, którzy jednakże nie tracą z oczu ani na chwilę zespołu i potrafią być zdyscyplinowani, i podporządkowani kolektywnemu brzmieniu. Znakomicie wypada Iverson będący zwornikiem całego zespołu - to dzięki jego wyczuciu i umiejętności tworzenia niezwykłych harmonii zespół brzmi jak nierozerwalny organizm. No i jeszcze na Rueckerta, który jak nikt inny w Europie potrafi grać na blachach. Polecam bardzo!
autor: Józef PaprockiSeamus Blake: tenor saxophone
Chris Cheek: tenor & soprano saxophones
Ethan Iverson: piano
Matt Penman: bass
Jochen Rueckert: drums

Seamus Blake / Chris Cheek
1. Na Carreira (Chico Buarque)
2. 1974 Blues (Eddie Harris)
3. Holodeck Waltz (Jim Beard)
4. Blue Moose (Chris Cheek)
5. De Dah (Elmo Hope)
6. 'Til I Die (Brian Wilson)
7. I Surrender Dear (Gordon Clifford / Harry Barris)
8. All About Me (Seamus Blake)
9. Lady In Languor (Vickie Yang)

płyta do kupienia na multikulti.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz