środa, 27 lipca 2011

Simon Toldam's Orkester Stork [Maria Bertel / Jimmy Nyborg / Sture Ericson / Peter Bruun / Nils Davidsen / Simon Toldam] "STORK", ILK Records 2011

Simon Toldam's Orkester Stork [Maria Bertel / Jimmy Nyborg / Sture Ericson / Peter Bruun / Nils Davidsen / Simon Toldam] "STORK", ILK Records 2011, ILK175CD.
Duńska grupa Stork założona została w 2010 roku przez Simona Toldama, który wchodzi również w skład tria Hanka Benninka. Ascetyczna gra lidera zespołu nadaje kształt i barwę większości improwizacji. Wyróżnia ją upodobanie do „ciemnego”, „głębokiego” brzmienia niskich, basowych dźwięków fortepianu oraz  atonalnej harmonii. Perfekcyjny pod względem technicznym Toldam posługuje się krótkimi dźwiękami, jego gra jest rytmiczna i oszczędna. Pomysłowość i kreatywność artysty dobrze oddaje początek utworu „Blok”, gdzie grając konwencjonalną partię fortepianową solo, równocześnie akompaniuje sobie wykorzystując wybrzmiewanie alikwot poszczególnych dźwięków, które nakładają się na siebie tworząc delikatny, nęcący słuchacza szum.    <br>Improwizowane kompozycje choć wykonywane we free jazzowej stylistyce, nie mają atmosfery nerwowości, są uporządkowane, przemyślane i spójne. Płyta jest bardzo zróżnicowana pod względem harmonicznym i rytmicznym, ale przede wszystkim strukturalnym. Każda improwizacja składa się z kilku części o odmiennych właściwościach. Dwa pierwsze utwory „Y” oraz „X” mają orkiestralne, bogate brzmienie oraz klasyczną budowę. Głośne, wyraziste fragmenty dopełniają fascynujące dialogi, jak choćby w „X” początkowe tutti płynnie przechodzi w improwizację Nilsa Davidsena oraz lidera zespołu, po czym następuje ekspresyjna gra saksofonisty Sture’a Ericsona, trębacza Jimmy’iego  Nyborga i puzonisty Maria Bartela przeradzającej się na powrót w pełnię orkiestralnego brzmienia. W „Plumr” wykorzystane jest sonorystyczne brzmienie dęciaków. Utwór otwiera sekwencja krótkich, „tłoczących się” wysokich dźwięków, co kojarzy się z graniem charakterystycznym dla Sonore. Najwartościowszym elementem projektu jest wysoka jakość improwizacji możliwa dzięki szybkiemu reagowaniu artystów na to co się w muzyce dzieje.
autorka: Kasia Misiaczyk

Maria Bertel: trombone
Jimmy Nyborg: trumpet
Sture Ericson: alto saxophone / bass clarinet
Peter Bruun: drums
Nils Davidsen: bass
Simon Toldam: grand piano


1. Y
2. X
3. Plumr
4. Blok
5. Flip
6. Rift
7. TV UP
8. Pitata
9. HymneSimon Toldam's Orkester Stork
Copenhagen Jazz Festival, July 6th, 2010


płyta do kupienia na multikutli.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz