poniedziałek, 9 maja 2011

Caroline Stam / Olanda Velez Isidro / Johanette Zomer / Robin Blaze / Andreas Karasiak / Klaus Mertens / Amsterdam Baroque Orchestra / Ton Koopman "Dieterich Buxtehude: Opera Omnia II - Vocal Works I - Juengste Gericht ", Challenge Classics, 2006

Caroline Stam / Olanda Velez Isidro / Johanette Zomer / Robin Blaze / Andreas Karasiak / Klaus Mertens / Amsterdam Baroque Orchestra / Ton Koopman "Dieterich Buxtehude: Opera Omnia II - Vocal Works I - Juengste Gericht ",  Challenge Classics 2006, CC72241.

Drugi album cyklu dzieł wszystkich Dietricha Buxtehude, który wyszedł spod ręki Tona Koopmana zawiera nową rekonstrukcję jego oratorium napisanego na tzw. Abendmusik. Były to cykle wieczornych koncertów w Marienkirche w Lubece, gdzie Buxtehude był koncertmistrzem i organistą. Zapoczątkowane zostały przez jego poprzednika na tym stanowisku, również cenionego kompozytora Franza Tundera. Bogaci mieszczanie i arystokraci mogli cieszyć się "wieczorną muzyką" w pięć niedziel poprzedzających Boże Narodzenie. Początkowo były to koncerty organowe, ale już za czasów Buxtehudego przybrały bardziej różnorodną formę. Jego następcy kontynuowali tradycję przez cały osiemnasty wiek, a wzmianki o ostatnich koncertach pochodzą z początków dziewiętnastego stulecia, chociaż nie pisano już wtedy utworów (zwłaszcza tych rozmiarów) specjalnie na tych kilka adwentowych niedziel.
Oratorium tutaj prezentowane nosi tytuł "Das Jungste Gericht". Zachowało się (niestety niekompletne) jako anonimowe dzieło w zbiorach biblioteki uniwersytetu w Uppsali. Ale ponieważ jest niezwykle podobne do ostatniego dzieła organisty z Lubeki napisanego na "wieczorne koncerty", jest więc wielce prawdopodobne, że wyszło spod jego ręki. Jednak jeżeli chodzi o ścisłość - jest to dzieło Buxtehudemu przypisywane.
Ton Koopman opracowując to oratorium oparł się na wersji z Uppsali rekonstruując partie wokalne i instrumentalne tylko tam gdzie było to konieczne. Do nagrania zatrudnił szóstkę solistów - w moim odczuciu świetnie sprawdzają się tu zwłaszcza trzy sopranistki (Caroline Stam, Orlanda Velez Isidro oraz Johanette Zomer) i stale współpracujący z Koopmanem basista Klasu Mertens. Oprócz nich oczywiście Amsterdam Baroque Orchestra & Choir. Pewnie prowadzony zespół instrumentalistów imponuje zgraniem i lekkością brzmienia, natomiast chór - w moim odczuciu - jest najsłabszym elementem tego skądinąd doskonałego nagrania. Sam dyrygent zasiada także za organami.
autor: Wojciech Łastruga 

Caroline Stam: soprano
Olanda Velez Isidro: soprano
Johanette Zomer: soprano 
Robin Blaze: alto 
Andreas Karasiak: tenor 
Klaus Mertens: bass 
Amsterdam Baroque Orchestra & Choir
Ton Koopman

Euch zum Streit gefasset macht Das Jungste Gericht, BuxWV Anh.3płyta do kupienia na multikutli.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz