wtorek, 15 marca 2011

Lisandro Adrover, Meets The Metropole Orchestra, Saphrane Records, 2008Fenomen tanga argentyńskiego, przywracającego pierwotne i drzemiące w obydwu płciach role i pragnienia, trwa i rozwija się tym szybciej, im szybciej cywilizowany świat dookoła nas galopuje przed siebie bez wytchnienia. Największym popularyzatorem tango nuevo był oczywiście Astor Piazzolla, czym byłoby tango bez Astora Piazzolli i jego niezwykle inspirującego wpływu na bardzo wielu współczesnych twórców trudno przewidzieć, jednak jego ogromne znaczenie jest niezaprzeczalne!
Urodzony w 1945 roku, argentyński bandeonista Lisandro Adrover debiutował jako czternastolatek, kiedy to wystąpił w programie radiowym, transmitowanym przez kilka stacji radiowych w Argentynie. W 1960 wystepował z orkiestrą Basso José, nastepnie z takimi muzykami jak Roberto Goyeneche, Leopoldo Federico i Susana Rinaldi, wystepował tam zarówno jako muzyk i aranżer. Został członkiemk orkiestry słynnego maestro tanga - Osvaldo Pugliese . Od początku swojej kariery wiele razy koncertował poza granicami swojej ojczyzny, jest autorem imponującej liczby nagrań z orkiestrami krajowymi i międzynarodowymi, współpracował z otaczanym wielkim szacunkiem w Argentynie maestro Osvaldem Berlinghierim.
Jako kompozytor Lisandro Adrover muzykę do wielu filmowych i sztuk teatralnych. W roku 2004, burmistrz Buenos Aires przyznał najważniejszą nagrodę za jego wkład w kulturę Argentyny.
Nowa płyta wydana przez słynącą z wysmakowanej szaty graficznej audiofilską wytwórnię Saphrane to efekt współpracy tego wyjątkowego bandeonisty z The Metropole Orchestra. Tango, to chwila powrotu do źródeł męskości i kobiecości, do ról, za którymi tęsknimy, a które coraz trudniej jest nam realizować w otaczającym nas świecie, Lisandro Adrover doskonale wyczuwa te konteksty i prezentuje tango nuevo przesycone pasją wykonawczą, respektu dla klasycznej tradycji i improwizatorskim potencjałem.
Kwintet, któremu lideruje w składzie bandoneon/fortepian/skrzypce/gitara klasyczna/kontrabas z towarzyszeniem orkiestry uzyskuje tutaj temperaturę blisko wrzenia, ale w końcu mamy do czynienia z tangiem, najbardziej ognistą ze sztuk!
autor: Piotr Szukała

Lisandro Adrover: bandoneon
Rafael Nicolau: guitar
Miguel Angel Bertero: violin
Mario Araloaza: piano
Domingo Jose 'Chiche' Diani: double bass
The Metropole Orchestra

1. Obertura (4:59)
2. Responso (4:45)
3. Candy (3:15)
4. Cascoteando el rancho (3:41)
5. Pauleada (4:03)
6. La Bordona (4:06)
7. Cuando tu no estás (4:00)
8. Recuerdo (3:54)
9.Yo soy aquel muchacho (3:19)
10. Berretín (5:22)
11. Los piolas del feca (4:22)
12. Evaristo Carriego (4:27)
13. Preludio a mi Viejo (7:32)
14. La Cumparsita (4:25)


El Quinteto de Lisandro Adrover

płyta do kupienia na multikutli.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz