środa, 23 marca 2011

Gramski' Beat [Mads Hyhne / Ned Ferm / Rune Kjeldsen / Jakob Bro / Nicolai Munch-Hansen / Jeppe Gram] "Remember", Survival of the unfit records, 2011


 Płytę rozpoczyna frenetyczny 'Sweets' przypominający otwierającą soundtrack z filmu Pulp Fiction 'Misirlou' grupy Dick Dale And His Del-Tones. Dalej jest jeszcze lepiej, Rockowa drapieżność, jazzowa swoboda, odrobina szaleństwa i sporo poczucia humoru sprawia, że mam bardzo ciepłe myśli o młodych Duńczykach, z których tylko dwóch jest mi dobrze znana. Pierwszy to oczywiście Jakob Bro, gitarzysta nowego kwintetu Tomasza Stańko i basista Nicolai Munch-Hansen, który wydał ostatnio znakomitą płytę 'Chronicles'. Liderem i dostarczycielem wszystkich kompozycji jest perkusista Jeppe Gram, o jego klasie świadczy chociażby to, że w żadnym momencie płyty jego rola nie jest nadeksponowana. Sekcja instrumentów dętych to Ned Ferm na saksofonie i znany chociażby z formacji Pasborg's Odessa 5 puzonista Mads Hyhne. Dwóch gitarzystów, Rune Kjeldsen i Jakob Bro, wspomniany już basista Nicolai Munch-Hansen i Gram za perkusją.
Mamy zatem sekstet wściekle zdolnych instrumentalistów, czasami zażarcie spierających się ze sobą ('Bum bum bum', 'Majvals'), innym razem z nostalgią wspominających wspólne zabawy ('Jens Bloch's Grin', 'Smog', 'Everybody's fault'). Zawsze jednak zachwycają prostotą, anarchistyczną przewrotnością, łączeniem wielu stylów, wśród których można znaleźć zarówno awangardowy jazz ale także sporą dawkę alternatywnego rocka, całość wymyka się typowym klasyfikacjom.
autor: Krzysztof SzamotMads Hyhne: trombone
Ned Ferm: saxophone
Rune Kjeldsen: guitar
Jakob Bro: guitar
Nicolai Munch-Hansen: bass
Jeppe Gram: drums & composing1. Sweets
2. Jens bloch's grin
3. Strings
4. Moldur
5. Bum bum bum
6. Smog
7. Majvals
8. Everybody's fault
9. Dobbeltsang
10. Something i heard


płyta do kupienia na multikutli.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz