sobota, 1 kwietnia 2017

Daniel Herskedal "The Roc" Edition Records 2017, EDN1084

Daniel Herskedal "The Roc" Edition Records 2017, EDN1084
"The Roc" to kolejna po "Wolf Valley" Eyolfa Dale'a, doskonała pozycja młodego atmosferycznego jazzu rodem z Norwegii, w katalogu Edition Records. Norweski tubista, kompozytor i aranżer Daniel Herskedal pojmuje istotę muzyki raczej, jako twórcze, spójne i osiągalne technicznie odczytanie partytury niż imponujące biegłością techniczną instrumentalne "galopady".

O wydanej w 2015 roku "Slow Eastbound Train" pisałem (...) 'Slow Eastbound Train' to muzyka duszy. Delikatna i niepokorna zarazem. Czasami tchnąca orientalną ornamentyką jak w hipnotycznym 'Slow Eastbound Boat', innym razem kameralnie i impresjonistycznie jak 'The Mistral Noir' lub 'The Solar Winds Effects on Earth'. Klasyczne inklinacje Herskedala słychać w eksponujących brzmienie solistów Orkiestry Kameralnej z Trondheim jak w 'Monsoon Coming'.

Daniel Herskedal nagrał piękny i melodyjny album, pełen różnorodnych wpływów i wycyzelowanych dźwięków, przejrzyste i głębokie brzmienie instrumentu lidera w zestawieniu z impresjonistyczną pianistyką Norwega Eyolfa Dale'a, adekwatną pracą perkusisty - Helge Andreasa Norbakkena i dopełniającą całość, unikalną brzmieniowo grą solistów Orkiestry Kameralnej z Trondheim dało w efekcie wybitne dzieło, ukazujące artystę ze świeżymi pomysłami, przygotowaniem instrumentalnym i umiejętnością prowadzenia sporego zespołu. Są to niezbędne umiejętności do przekraczania muzycznych granic (...)

Nowa, nagrana tym razem w kwintecie płyta, pełna jest orientalizującego uroku, który zasygnalizowany został już na wydanej w 2015 roku "Slow Eastbound Train". Nie oznacza to wcale rezygnacji z wycieczek w rewiry zarezerwowane dla awangardowej kameralistyki. Jest jej tu więcej, niesamowite momenty, w których wiolonczela i altówka kontrapunktowane są z fortepianem są jedną z ozdób płyty. Pomimo niekonwencjonalnemu składowi instrumentów (tuba, altówka, wiolonczela, fortepian i perkusja) "The Roc" jest przyjemną lekturą – bardzo rytmiczną i spokojną. Dzięki powoli i miarowo rozwijającym się kompozycjom, licznym powtórzeniom i subtelnym współbrzmieniom Daniel Herskedal nadał swojej płycie niemal kontemplacyjny charakter. 

Mimo, że ogólny charakter jest podobny do poprzedniej płyty Norwega, to w szczegółach nagranie przynosi więcej swobody, słychać, że muzycy nabrali pewności, mają do siebie zaufanie, więcej tu świetnych instrumentalnych interakcji. Herskedal swoimi kompozycjami tworzy wyraziste ramy dramaturgiczne, gdzie muzycy czują się pewnie. Nie znajdziemy tutaj nawet śladów młodzieńczej dezynwoltury, nagranie zachwyca doskonałym opanowaniem materii idącym w parze z pewnego rodzaju pokorą, która każe muzykom realizować zamiary lidera, a nie eksponować samego siebie.

To muzyka w nieco majestatyczny, ale jednakowoż liryczny sposób łącząca wybitnie indywidualne wrażliwości, każdego z pięciu instrumentalistów. Piękne, kameralne muzykowanie, mądre i wyważone.
autor: Mateusz Matyjak

Daniel Herskedal: tuba and bass trumpet
Bergmund Waal Skaslien: viola
Svante Henryson: cello
Eyolf Dale: piano
Helge Andreas Norbakken: percussion


1. The Seeds of Language [4.46]
2. The Roc [5.28]
3. Eternal Sunshine Creates A Desert [4.19]
4. Kurd, Bayat, Nahawand To Kurd [4.46]
5. Hijaz Train Station [3.20]
6. Thurayya Railways [6.31]
7. The Afrit [3.22]
8. There Are Three Things You Cannot Hide; Love, Smoke And A Man Riding On A Camel [5.01]
9. The Kroderen Line [5.52]
10. All That Has Happened, Happened As Fate Willed [4.50]

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz