czwartek, 30 marca 2017

Just Another Foundry "Bouwer" Double Moon Records 2017, DMCHR71182

Just Another Foundry "Bouwer" Double Moon Records 2017, DMCHR71182
Niemieckie trio Just Another Foundry udowodniło, że wysokie oczekiwanie w stosunku do debiutantów nie muszą być absurdalnie wygórowane. Wielu debiutów rozczarowuje, ten krążek przywrócił mi wiarę w debiutanckie zespoły.

Po nagrodach Young German Jazz Award, Grand Prix w Avignon i Maastricht Jazz Award niemieckie Süddeutsche Zeitung napisało o nich "Przyszłość Jazzu w Niemczech". Trio tworzy saksofonista tenorowy Jonas Engel, kontrabasista Florian Herzog i Anthony Greminger za perkusją. Ten rygorystyczny skład bez instrumentu harmonicznego, wymaga od muzyków nie tylko wielkiej biegłości instrumentalnej i dużego zgrania, ale też wielkiej wszechstronności. Nazwa zespołu pozbawiona nazwiska konkretnego muzyka, doskonale odzwierciedla status jego członków w trio. Panuje tutaj zasada równoprawności. Muzycy co rusz wymieniają się w roli lidera, co tylko nadaje ich muzyce dodatkowego atutu. Saksofonista Jonas Engel sprawdza się zarazem w kompozycjach przesiąkniętych jakąś nieokreśloną melancholią, po nasycone zbiorową improwizacją, gdzie operuje chropowatym, żarliwym tonem. Perkusista Anthony Greminger nie ogranicza się tylko do sekcyjnych zadań, do odegrania należnej perkusiście solówki. Potrafi przejąć odpowiedzialność za kierunek muzycznej narracji, zmieniając myślenie o funkcji perkusisty w jazzowym zespole. Kontrabasista Florian Herzog zachwyca arsenałem niuansów dynamicznych.

Triowy skład zespołu, zaskakujące momenty, pomysłowość, urzekające, gęste linie melodyczne, trudne, wymagające skupienia kompozycje autorstwa trójki muzyków dają wielką frajdę uważnemu słuchaczowi. Polecam tę płytę tym wszystkim miłośnikom muzyki, którzy cenią sobie odważne formy ekspresji i potrzebę niezwykłych doświadczeń.
autor: Mateusz Matyjak

Florian Herzog: double bass
Jonas Engel: saxophone
Anthony Greminger: drums

1. Elle (Jonas Engel) 05:35
2. Mädchen aus dem Rosengarten (Jonas Engel) 08:52
3. Stanislaus (Jonas Engel) 04:20
4. Low-Key (Florian Herzog) 06:20
5. Wurzel (Florian Herzog) 04:15
6. Rheinfahrt (Jonas Engel) 05:57
7. Skyndileg (Florian Herzog) 05:22
8. Tikva (Florian Herzog) 02:51
9. Dem Anton Sein Ludwig (Jonas Engel) 07:39

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz