czwartek, 30 marca 2017

Daniel Levin Quartet [Daniel Levin / Mat Maneri / Matt Moran / Torbjörn Zetterberg] "Live at Firehouse 12" Clean Feed 2017, CF407

Daniel Levin Quartet [Daniel Levin / Mat Maneri / Matt Moran / Torbjörn Zetterberg] "Live at Firehouse 12" Clean Feed 2017, CF407
Skład zmieniał się tu juz nie raz, ale za każdym razem stały był zestaw instrumentów. Powiedziałbym nawet, że poszczególni muzycy mieli raczej ograniczony wpływ na brzmienie kwartetu, które określał raczej unikatowy skład instrumentalny (wiolonczela - wibrafon - trąbka - kontrabas) niż wirtuozeria jego członków. Do tego jeszcze Daniel Levin "myśli formą" - tak w obszarze poszczególnej kompozycji, jak i całej płyty. Wszystko więc było tutaj starannie poukładane i podporządkowane brzmieniu zespołu. O tym poprzednim składzie napisano naprawdę mnóstwo. I właściwie były to same zachwyty. Nic w tym dziwnego, bo zespół był znakomicie skonstruowany, z wyrazistych, ale podobnie odczuwających muzycznych osobowości. I nic dziwnego, że niektórzy fani grupy mogą być zaskoczeni zmianą tego fantastycznego kwartetu.

Najnowsza płyta "Live at Firehouse 12" dokumentuje właśnie przemianę Daniel Levin Quartet z zespołu stricte jazzowego, w grupę, która z jazzem ma już zdecydowanie mniej wspólnego. Oto Nate'a Wooleya, znakomitego nowojorskiego trębacza i kompozytora zastąpił nie mniej znakomity i równie nowojorski Mat Maneri, altowiolista. Taka zamiana - altówka za trąbkę - musiała zupełnie odmienić brzmienie zespołu. A gdy dodać do tego z jak odmiennych korzeni wyrastają obaj ci instrumentaliści - ta zmiana składu prognozuje kompletną odmianę muzyki. Teraz oto mamy tu trzy instrumenty smyczkowe i wibrafon.

Zupełnie odmienia to możliwości kwartetu, a muzycy zespołu wyruszają na wcześniej niezbadane terytoria, w pełni wykorzystując zespołowy i własny potencjał. Tworzą muzykę, która brzmi świeżo i ekscytująco. Jednocześnie trwale obecne jest tu zaufanie wobec partnerów, ponieważ muzyka często podróżuje wzdłuż kilku wyraźnie zarysowanych ścieżek dźwiękowych, które Daniel Levin i jego kwartet ukazywali nam od lat. Wraz z nagraniem, Daniel Levin postanowił skoncentrować się na czterech kluczowych formach kompozycji lub "archetypowych obrazach", które były konsekwentnie wykorzystywane przez jego kwartet od jego narodzin w 2001 roku. Muzyka, która wynika z tej unikalnej kombinacji, może być bardzo subtelna lub epicka; może mienić się abstrakcyjnymi barwami i fakturami; może przyswoić sobie piękno melodii, badając równocześnie rytm w zgoła nieoczekiwany sposób, ale cały czas pozostając niezwykle liryczną. Tajemnice i zawiłości w tej muzyce zachęcają mnie tylko do jeszcze częstszego powracania do kwartetu Daniela Levina, by odkryć kolejną warstwę, kolejny szczegół, kolejny raz przeżyć niezwykłe oczarowanie.
autor: Marek Zając

Daniel Levin: cello
Mat Maneri: viola
Matt Moran: vibraphone
Torbjörn Zetterberg: double bass

1. Aquamarine
2. Lost & Found
3. Jumpman
4. Glacier
5. Mat / Daniel
6. Matt / Torbjörn
7. Myths & Legends

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz