piątek, 10 marca 2017

Jesper Bodilsen / Ulf Wakenius / Peter Asplund / Severi Pyysalo "Short Stories For Dreamers" Stunt Records 2009, STUCD09162

Jesper Bodilsen / Ulf Wakenius / Peter Asplund / Severi Pyysalo "Short Stories For Dreamers" Stunt Records 2009, STUCD09162
Jeden z czołowych kontrabasistów starego kontynentu - Jasper Bodilsen, po świetnie przyjętym przez fanów jazzu albumie 'STONE IN THE WATER' nagranym w trio Stefano Bollani / Jesper Bodilsen / Morten Lund a wydanym przez monachijski ECM kontynuuje swoją melancholijną, wielobarwną opowieść. Ze swoim przyjacielem, gitarzystą Ulfem Wakeniusem, trębaczem Peterem Asplundem i wibrafonistą Severi Pyysalo wydali właśnie płytę 'Short Stories for Dreamers'. Z dwoma wyjątkami ['Moon River' Henry'ego Manciniego i 'Estate' Bruno Martino] materiał na płytę dostarczyli Jesper Bodilsen z Ulfem Wakeniusem. I trzeba powiedzieć, że wywiązali się z tego zadania wyśmienicie. Doskonale zorganizowana i dopracowana w szczególe forma. Mamy tutaj trzy duetowe utwory [Jesper Bodilsen/Ulf Wakenius], przypominające czasami wspólną płytę Charliego Hadena i Pata Metheny'ego 'Beyond The Missouri Sky', trzy nagrane w trio i pozostałe trzy w pełnym już kwartecie tworzą opowieść z przemyślaną dramaturgią. Bodilsen jak rzadko z których muzyków potrafi połączyć to co powabne i pełne udręki, w niezwykły, sobie tylko właściwy sposób. 
 
Nie przez przypadek zapewne na płycie tej znalazł się utwór 'Estate'. Wielu fanów jazzu z pewnością ma w pamięci wspaniałą wersję Cheta Bakera z Philipem Catherine i Jean-Louisem Rassinfosse'm. I tak jak w bakerowskim oryginale miękkie i delikatne brzmienie trąbki, subtelna, liryczna gitara i cudownie wibrujący kontrabas wprowadzają słuchacza w marzycielski, melancholijny nastrój. 
 
Warto powiedzieć jeszcze słowo o stronie edytorskiej tego wydawnictwa, książeczka, w której reprodukowane są fotografie, lekko rozmyte kadry, krajobrazy jakby za ledwo widocznym woalem. 
autor: Krzysztof Szamot

Jesper Bodilsen: bass
Ulf Wakenius: guitars
Peter Asplund: trumpet, flugelhorn
Severi Pyysalo: vibraphone, melodica
1. Caetano
2. One Of A Kind
3. Song For Her Being Here
4. Barcelona
5. Moon River
6. Marie
7. Estate
8. Pigen Der Floj (The Girl That Used To Fly)
9. A New Day 


płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz