piątek, 26 września 2014

Wadada Leo Smith / George Lewis / John Zorn "Sonic Rivers" Tzadik 2014, TZ4001

Wadada Leo Smith / George Lewis / John Zorn "Sonic Rivers" Tzadik 2014, TZ4001
Rozpoczynając trzecią dekadę działalności, wytwórnia Tzadik postanowiła poszerzyć jeszcze spektrum swojej działalności i troszkę ją usystematyzować. Wprowadza więc nową serię wydawniczą nazwaną "Spectrum Series". W założeniu mają być w niej prezentowane współczesne, ważne, nowe nagrania, dokonywane przez uznanych już, współczesnych kompozytorów i improwizatorów.

Debiutuje ona trzema niezwykłymi tytułami - na pierwszy ogień idzie absolutnie niezwykłe trio: Wadada Leo Smith / George Lewis / John Zorn. Mimo, że znają się od lat, mimo że grywali i nagrywali razem, to nigdy wcześniej nie znaleźli się wspólnie na scenie ani w nagraniowym studiu. Tak więc, także pod tym względem, jest to absolutny debiut. Pochodzą z nieco odmiennych muzycznych światów - Leo Smith i George Lewis wywodzą się ze środowiska chicagowskiego AACM-u i Great Black Music, podczas gdy Zorn dorastał - w muzycznym sensie wyrażenia - w środowisku nowojorskiego downtownu. Ale podejście do muzyki i improwizacji od początku mieli bardzo do siebie zbliżone. Całą trójkę bowiem cechowała bezkompromisowość, chociaż inspiracje i używane w toku muzycznej narracji środki były - i wciąż są - odmienne. Na ile jednak sprawdzają się one w triowym graniu - słuchacze mogą się przekonać już za chwilę, bowiem pierwsze nagranie tria jest już dostępne w Polsce.

Na płytę złożyło się sześć triowych improwizacji i dwie kompozycje Leo Smitha. I prawdę mówiąc jestem gotów ufundować tę płytę komuś, kto słuchając jej po raz pierwszy, odnajdzie komponowane fragmenty w gęstwinie urywanych fraz, pasaży, zagrywek, zgrzytów, trzasków, elektronicznych preparacji Lewisa i kontrapunktów. Tak, bowiem to przeciwstawienie jednego dźwięku innemu jest obecne w tym nagraniu. Wszystko tu świadczy o niezwykłej biegłości i doświadczeniu wszystkich muzyków. Jakby przewidywali nawzajem zagrywki partnerów i byli w tym niezwykle czujni. Reakcja na dźwięk następuje w ułamku sekundy, a gdy dodać do tego dużą dźwiękową gęstością improwizacji i zmienną dynamikę, otrzymujemy obraz tego nagrania.

To płyta bezkompromisowa muzycznie, ale ukazująca to co najpiękniejsze w improwizowanym graniu, nieznającym granic i unikającym jakichkolwiek szufladek. Koniecznie!
autor: Marcin Jachnik

George Lewis: trombone, electronics
Wadada Leo Smith: trumpet
John Zorn: alto saxophone


Wadada Leo Smith / George Lewis / John Zorn
1. Cecil Taylor
2. Computer 1
3. North
4. South
5. East
6. West
7. Computer 2
8. The Culture of Gun Violence in the US

płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz