piątek, 12 września 2014

Mikko Innanen / Markus Pesonen / Mika Kallio "Beginnings", Barefoot Records 2013, BFREC029CD

Mikko Innanen / Markus Pesonen / Mika Kallio "Beginnings", Barefoot Records 2013, BFREC029CD
Płyta to nie zapis koncertu, ale spotkanie na - improwizowanej wprawdzie - ale jednak sesji nagraniowej w Berlinie. Co nieco instrumentaliści wcześniej ustalili, ale muzyka zachowuje swój otwarty charakter - ma zwarty charakter kompozycji, ale jest mocno abstrakcyjna, melancholijna, ale równocześnie zabawna. Zdaje się łączyć to co przeciwstawne - jak przyznają sami muzycy - jest to zgodne z ich narodowym charakterem.

Markus Pesonen, Mikko Innanen i Mika Kallio zagrali swój pierwszy koncert jako trio jesienią 2012. Od tego czasu stale współpracują, starając się rozwijać swój projekt. Trio nie ma jednego lidera, lecz w moim odczuciu brzmienie grupy determinuje gitarzysta Markus Pesonen. To on jawi się tu jako instrumentalista kompletny, obdarzony własnym, wyjątkowym brzmieniem. Mikko Innanen i Mika Kallio to sprawni muzycy, ale w moim odczuciu czegoś im jeszcze brakuje, nie ma w ich grze tej wyjątkowości jaką słyszymy - by daleko nie szukać - choćby u innych Skandynawów: Matsa Gustafssona i Paala Nilssena Love'a. A Pesonen ma wszystko - potrafi stworzyć gęstą tkankę tła przy pomocy instrumentu i przetworników brzmienia, wykorzystując je - tego już nie wiem ale sądzę po efektach - w wyjątkowy zupełnie sposób. Potrafi zagrać solo, potrafi zdyscyplinować partnerów i pokierować muzyczną narrację w zupełnie nowe rejony.

Nie oznacza, że jego partnerzy odstają w tym trio, nie - cała trójka znakomicie się uzupełnia i może właśnie dzięki nie są zlepkiem trzej wybitnych indywidualności, ale tworzą zespół w najlepszym tego słowa znaczeniu. Generują wartość dodaną, ale wyraźnie widać kto tu jest najbardziej kreatywną, lub raczej - najmocniejszą - osobowością. Płyta jest świetna i jako początek drogi freejazzowej grupy obiecuje wiele; ach, jak wiele. Polecam bardzo.
autor: Marcin Jachnik

Mikko Innanen: alto saxophone, baritone saxophone
Markus Pesonen: guitar
Mika Kallio: drums


Mikko Innanen, Markus Pesonen & Mika Kallio

1. Way In
2. Why So Lonely?
3. After All
4. Way Out
5. Forgotten Rituals
6. Take Me Home
7. No Way
8. Lubistan
9. Beginnings
10. The Thought of Herpłyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz