środa, 17 września 2014

Peter Rosendal Old Mans Kitchen "Love For Snail", Stunt Records 2014, STUCD14062

Peter Rosendal Old Mans Kitchen "Love For Snail", Stunt Records 2014, STUCD14062
Nowa płyta pianisty Petera Rosendala to mieszanka wielu zaskakujących i różnorodnych składników, w dodatku podanych z pod z ciepłem, humorem i wirtuozerią.

Peter Rosendal to muzyk niezwykle wszechstronny. Jako sideman, ale i lider, pojawia się w rozmaitych składach i konfiguracjach odwołujących się do bardzo wielu muzycznych stylistyk - inspiruje go tradycyjny jazz i muzyka tradycyjna z różnych stron świata - szczególnie z Brazylii, ale i nowoczesny jazzu czy muzyka klasyczna czy nawet współczesna.

Skład jaki wybrał na swoją najnowszą płytę jest nieco zaskakujący - skrzypce, puzon i klarnet jako solowe instrumenty melodyczne, gdyż - jak sam mówi - lubi pracować nad wieloma liniami równocześnie. Pomysł na takie zestawienie miał się wziąć z zainteresowania muzyką klasyczną tworzoną na kwartety instrumentów dętych. Nie słuchając płyty, można by oczekiwać jakiegoś eksperymentu, ale nic z tych rzeczy. Muzyka jest przesycona niezwykłym ciepłem i pełna humoru oraz oparta na tradycyjnych harmoniach co czyni ją bardzo komunikatywną. w dodatku, by stworzyć tę płytę, Rosendal wybrał najlepszych muzyków w Danii: klarnecistę Petera Fuglsanga, skrzypka Kristiana Jorgensena, puzonistę Petera Jensena oraz sekcję rytmiczną Kaspar Vadsholt / Jeppe Gram. Peter Rosendal sięga po całą kolekcję fortepianów oraz pianin elektrycznych (Wurlitzer i Fender Rhodes), dodatkowo grając jeszcze na melodice oraz flugabonie. Ten ostatni instrument to rodzaj rogu i to jest właśnie czwarty głos dopełniający linie melodyczne do pełnego, kwartetowego brzmienia. Jego dźwięk jest bliski brzmieniu puzonu, ale przywodzi nieco silniej na myśl brzmienie orkiestr dętych. I tutaj także przydaje nieco marszowych skojarzeń.

"Old Man's Kitchen" to muzyka zagrana wirtuozerią i radością granią, z niemal zabawowym podejściem. Znakomita realizacja płyty przez duńską oficynę STUNT/Sundance to jeszcze jeden powód by sięgnąć po to letnie, radosne, niebanalne nagranie.
autor: Józef Paprocki

Peter Rosendal: piano, Wurlitzer, Fender Rhodes, melodica, flugabone, percussion
Kristian Jorgensen: violin
Peter Fuglsang: clarinet
Peter Jensen: trombone
Kaspar Vadsholt: bass
Jeppe Gram: drums


1. Chrysanthemum
2. Crescent
3. Sabotage
4. Gold Fever
5. Funny Dance
6. Old Man’s Kitchen
7. The Rabbit
8. Saltomortale
9. Carousel
10. Bamboo
11. Winter Is Coming
12. Gravel


płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz