piątek, 19 września 2014

Paul Giallorenzo's Gitgo [Mars Williams / Jeb Bishop / Paul Giallorenzo / Anton Hatwich / Quin Kirchner] "Force Majeure", Delmark 2014, DE5015

Paul Giallorenzo's Gitgo [Mars Williams / Jeb Bishop / Paul Giallorenzo / Anton Hatwich / Quin Kirchner] "Force Majeure", Delmark 2014, DE5015
GitGo to skrót od angielskiego "Get in to Go Out", ale także nazwa zespołu prowadzonego przez pianistę Paula Giallorenzo. I choć zespół pod ta nazwą i w tym składzie osobowym zadebiutował na chicagowskim festiwalu jazzowym w 2010 roku to korzeni grupy szukać należy w wydanej w 2009 roku płycie o tym właśnie tytule - "Get in to Go Out". To właśnie wtedy po raz pierwszy Giallorenzo nagrywał z muzykami z Chicago i wtedy też zetknął z ich wrażliwością łączącą w sobie bardzo różne muzyczne nurty - umiłowanie jazzowej tradycji spod znaku Charlie Parkera, korzenne brzmienia AACM-u, kreatywny bezkompromisowy rock, funk i soul. Wszystko to zderzone nierzadko z europejską awangardą spod znaku Petera Brotzmanna czy Mishy Mengelberga. No i free jazz łączony z kompozytorskimi eksperymentami Braxtona, Roscoe Mitchella, Wadady Leo Smitha, George'a Lewisa czy - z młodszych, uznanych chicagowskich twórców - Kena Vandermarka.

To wszystko nie pozostaje bez znaczenia dla twórczości pianisty. Kolejne płyty nagrywa juz przy udziale chicagowskich muzyków, chociaż skład zespołu wykrystalizował dopiero na drugiej płycie "Emergent". To tam obok Paula pojawiają się po raz pierwszy współpracujący właśnie z Vandermarkiem Mars Williams i Jeb Bishop oraz młody perkusista Quin Kirchner. Giallorenzo wraz z GitGo bada możliwości improwizowania w ramach komponowanego materiału, zakotwiczając muzykę zespołu z jazzowej tradycji, odwołując się do form zamkniętych, ograniczonych czasowo, melodycznie i harmonicznie. 
Mars Williams / Jeb Bishop / Paul Giallorenzo / Quin Kirchner / Anton Hatwich
Taka jest też najnowsza, wydana dla wytwórni Delmark, płyta zespołu zatytułowana „Force Majeure”. Przy tych wszystkich ograniczeniach zupełnie nie czuje się tu jakichkolwiek więzów narzuconych muzyce i muzykom. Gorset kompozycji raczej zdaje się wyzwalać kreatywność muzyków niż w jakikolwiek sposób ich krępować. Niczym Vandermark 5 - z najlepszych lat działalności tego kwintetu - grupa pod wodzą Paula Giallorenzo kipi rockową energią i płonie jazzową żarliwością. Czego chcieć więcej?
autor: Marek Zając

Jeb Bishop: trombone
Mars Williams: saxophones
Paul Giallorenzo: piano
Anton Hatwich: bass
Quin Kirchner: drums

1. Force Majeure 7:14
2. Fits And Starts 9:39
3. Rocky Terrain 8:18
4. Reverberations 6:54
5. Blowings On 9:35
6. A Tone 6:04
7. Roscoe Far I 13:00płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz