sobota, 17 czerwca 2017

Louis Sclavis "Loin Dans Les Terres - Live At Theater Gutersloh - European Jazz Legends Vol. 11" Intuition 2017, INTCHR71323

Louis Sclavis "Loin Dans Les Terres - Live At Theater Gutersloh - European Jazz Legends Vol. 11" Intuition 2017, INTCHR71323
Kwartet stworzony przez francuskiego giganta kreatywnego jazzu to zespół doskonale skomunikowanych ze sobą instrumentalistów. Sclavis doskonale wie, że porozumienie między muzykami często owocuje twórczością głębszą, oryginalniejszą, precyzyjniej opracowaną i z większym polotem wykonywaną. To pierwszy z wielu atutów nagrania. Jeden z wielkich mistrzów klarnetu basowego, konsekwentnie rozwija kierunek stylistyczny obrany blisko dwie dekady temu. Już nie jest free jazzowym aktywistą, nie znajduje przyjemności w jazzowym 'hałasowaniu', jego domena to przemyślane struktury, porywające nowatorstwem kompozycje, które w połączeniu z charakterystycznym brzmieniem i wirtuozerią dają wiele satysfakcji uważnemu słuchaczowi. Słucha się jego muzyki, jak ogląda się filmy Godarda czy Truffauta – z przekonaniem, że tutaj musi być gdzieś prawda.

Zaczynał w grupie Workshop de Lyon, z którą w latach 1975-85 zrealizował szereg ciekawych nagrań. W 1976 roku został współzałożycielem stowarzyszenia Association á la Récherce d’un Folklore Imaginaire, którego jednym z postulatów było, aby artyści, zamiast ograniczać się do swoich muzycznych „korzeni„, tworzyli niejako własną kulturę. Bedąc doskonałym muzykiem, z nienaganną techniką i wspaniałym, poczuciem rytmu, Louis Scalvis często zapraszany był do wspólnych koncertów i nagrań przez Anthony'ego Braxtona, Cecila Taylora czy grupę „Brotherhood Of Breath” Chrisa McGregora. Jego pokaźna dyskografia obejmuje zarówno nagrania solo, w autorskich formacjach oraz gościnne nagrania i koncerty z najważniejszymi artystami nowoczesnego jazzu i muzyki awangardowej.

Najnowszy album ukazuje się w prestiżowej serii wydawniczej "European Jazz Legends", zasłużonego europejskiego wydawnictwa płytowego - Intuition Records. Za nami nagrania:
Dieter Glawischnig / Hans Glawischnig / Manfred Schoof "Winged by Distance. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends – 01"
Jasper van't Hof "On The Move. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends – 02"
Enrico Pieranunzi / Jasper Somsen / Andre Ceccarelli "Tales from the Unexpected. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends – 03"
Alexander Von Schlippenbach "Jazz Now!. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends – 04"
Henri Texier "Dakota Mab. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends – 05"
Arild Andersen "The Rose Window. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends – 06"
Michel Portal "Radar. Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends - 07"
Miroslav Vitous "Ziljabu Nights - Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends - 08"
Günter “Baby” Sommer "Le Piccole Cose - Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends Vol. 9"
Daniel Humair "Seasoning - Live At Theater Gutersloh - European Jazz Legends Vol. 10"

Wszystkie płyty tej serii łączy miejsce rejestracji, Theater Gütersloh w Niemczech, sali o wyjątkowej akustyce, audiofilską jakość słychać w każdym nagraniu. Przestrzeń akustyczna koncertu zdaje się nie mieć ograniczeń w jakimkolwiek wymiarze.

Sześć impresyjnych kompozycji lidera, które wypełniają płytę - niepokoją i hipnotyzują słuchacza. Wielkim atutem nagrania jest bardzo rzadka okazja posłuchania barwy - pięknej u Sclavisa - klarnetu basowego w nadzwyczaj sprzyjającym środowisku akustycznym. Świetna płyta, która dzięki konsekwentnej dyscyplinie Sclavisa jest inteligentną impresją i ważnym głosem pokolenia, które skutecznie opiera się, tak powszechnej dzisiaj trywializacji gatunku.
autor: Mariusz Zawiślak

Louis Sclavis: clarinet, bass clarinetSarah Murcia: bass
Christophe Lavergne: drumsSylvain Rifflet: tenor saxophone, clarinet

1. Wisdom 14:19
2. Avant La Marche 06:32
3. Des Bruits A Tisser 06:41
4. Song For A. 05:02
5. Jusqu'ou? 07:33
6. Loin Dans Les Terres 08:38
7. Interview With Louis Sclavis 04:47

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz