piątek, 2 grudnia 2016

Jacob Christoffersen Trio "We Want You" Stunt Records 2016, STUCD16052

Jacob Christoffersen Trio "We Want You" Stunt Records 2016, STUCD16052
Trio Jacoba Christoffersena po raz trzeci. Po debiutanckiej "Facing The Sun" z 2005, która w All About Jazz dostała maksymalna notę (* * * * *) i "JC3" z 2011, która prezentowała w pełni dojrzałą, autorską wizję triowej pianistyki duńskiego kompozytora i instrumentalisty otrzymujemy oto najnowszy, kolejny album "We Want You". Zważywszy, że na przestrzeni 11 lat to dopiero trzecia płyta w trio, można z powodzeniem stwierdzić, że Christoffersen nie rozpieszcza swoich fanów. Dla mnie jest to jednak powód do zdwojonej uwagi, jaką przykładam do jego twórczości. Nadprodukcja bowiem jest raczej przeszkodą niźli pomocą w procesie tworzenia.

Lider jest postacią na scenie skandynawskiej bardzo znaną, z jednej strony akompaniuje Cecilie Norby, Hanne Boel, Sinne Eeg czy Kayi Brüel, z drugiej znajdziemy go składach świetnych instrumentalnych zespołów jak Decoy Quintet, Hans Ulrik Quartet czy Lars Moller Group.

Na "We Want You" mamy do czynienia z bardzo przemyślaną formą, nie znajdziemy tu tego, co jest prawdziwą zmorą triowych nagrań, na których w najlepszym razie muzycy pragną być raczej poprawni, niż ryzykowanie autonomiczni, chcą wypowiadać się raczej w ramach szlachetności gatunku, niż szukać indywidualnego języka i rozszerzać jego ramy. Kolejnym atutem nagrania jest przykuwająca uwagę słuchacza płynność narracji, która jest także konsekwencją znakomicie ułożonego programu płyty.

Trio Jacoba Christoffersena to inny wymiar jazzu, takie fortepianowe opowieści skrywają prawdziwe emocje, mogą pełnić rolę „progu”, za którym jest jeszcze wiele do opowiedzenia. Wiele zależy od siły wyobraźni słuchacza. Muzycy nie przełamują granic gatunku, choć szczególnie na nie zważają.

Na nowej płycie tria artystom udało się wykreować niezwykły nastrój, z jednej strony zachwycający niemal kameralistycznym brzmienie instrumentów, z drugiej oparty o niebywale spójne brzmienie, jakbyśmy mieli do czynienia z organizmem, który napędzany jest tylko jedna pompą, nie trzema.

Przed jedenastu laty "Facing The Sun" trio Jacoba Christoffersena zdradziło temperament, który pchał je raczej w stronę odmienną niż większość swingowo-knajpianego mainstreamu, miałkość współczesnych nurtów eklektycznych czy też pustej wirtuozerii. Dlatego też w licznych recenzjach pojawiały się odwołania do pianistyki Billa Evansa, Herbie'go Hancocka i Keitha Jarretta. Po trzeciej płycie "We Want You" punktem odniesienia dla innych pianistów nie musi być Evans, Hancock czy Jarrett, z powodzeniem może być już Jacob Christoffersen.
autor: Krzysztof Szamot

Jacob Christoffersen: piano, Fender Rhodes
Thomas Fonnesbak: bass
Zoltan Csörsz: drums

1. Home
2. We Want You
3. And Suddenly You Know
4. Life Goes On
5. Only Yesterday
6. My Irish Soul
7. The Night Wanderer
8. Long Tall
9. Farvel (For Hugo)

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz