niedziela, 11 grudnia 2016

Bushman's Revenge " Jazz, Fritt Etter Hukommelsen" Rune Grammofon 2016, RCD2185

Bushman's Revenge " Jazz, Fritt Etter Hukommelsen" Rune Grammofon 2016, RCD2185
Grupa Bushman’s Revenge powstała w 2003 roku w Oslo. Od początku istnienia tworzy ją trójka muzyków: gitarzysta Even Helte Hermansen, basista/kontrabasista – Rune Nergaard oraz perkusista Gard Nilssen. Pierwszy album nagrali cztery lata po powstaniu w barwach znakomitej Jazzaway Records, później związali się z kultową wytwórnią nowej muzyki Rune Grammofon, pod skrzydłami, której pozostają do dzisiaj. W tym czasie (od 2009 roku) wydali dla niej jeden krążek koncertowy i sześć studyjnych, w tym także ten najnowszy, zatytułowany „Jazz, Fritt Etter Hukommelsen”.

Bushman's Revenge to energetyczny, polistylistyczny zespół, o znakomitym instrumentalnym przygotowaniu i mający autorską wizję własnej muzyki. Niezwykle energetyczny i mocny, mieszający gatunki, ale też zawsze pewnie stojący na platformie zwanej "nowy jazz" jest jakby przeniesieniem do współczesnego świata muzyki gigantów lat siedemdziesiątych.

Najbardziej znany w składzie to bardzo ceniony w Europie perkusista muzyki improwizowanej - Gard Nilssen. Obok projektów, które współtworzy (Starlite Motel, Acoustic Unity, Bushman’s Revenge, Puma, sPacemoNkey czy Astro Sonic) jest i cała masa grup, w których występuje jako sideman (Team Hegdal, Cortex, Lord Kelvin, Zanussi 5, ale też i prowadzony przez Macieja Obarę Obara International). Czasami gra w stricte jazzowych, maistreamowych składach, czasami w tych odwołujących jest do tradycji free czy współczesnej awangardy; czasami też bada pogranicza jazzu, rocka i muzyki elektronicznej.

Pierwsze pięć utworów zaskakują pięknymi improwizacjami zmierzającymi do porywających kulminacji, daje to rezultat absolutnie wyjątkowy, a przy tym bardzo komunikatywny. Ostania kompozycja "Lola Mit Dem Gorgonzola" to już rasowa avant-ballada, wprowadza słuchacza w melancholijny nastrój, by po chwili skierować narrację ku natchnionej zbiorowej eksplozji.

Bushman's Revenge jak w transie, "Jazz, Fritt Etter Hukommelsen" to kolejny doskonały album tego norweskiego zespołu!
autor: Jarosław Lisiak

Even Helte Hermansen: electric guitar
Rune Nergaard: electric bass
Gard Nilssen: drums

1. Contemplation [6:05]
2. 0500 [8:14]
3. Bo Marius [7:13]
4. Gamle Plata Til Arne [8:49]
5. Angels [8:13]
6. Lola Mit Dem Gorgonzola [3:45]


płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz