piątek, 13 stycznia 2017

Miroslav Vitous "Ziljabu Nights - Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends - 08" Intuition 2016, INTCHR71320

Miroslav Vitous "Ziljabu Nights - Live At Theater Gütersloh - European Jazz Legends - 08" Intuition 2016, INTCHR71320
Jeśliby szukać europejskich muzyków jazzowych, którzy z sukcesem zadomowili się w świecie amerykańskiego jazzu, to czeski basista jest jednym z najlepszych tego przykładów. Muzyk od ponad czterdziestu lat aktywnie działający na światowej scenie muzycznej, znany przede wszystkim, jako jeden z założycieli Weather Report (obok Joe Zawinula i Wayne'a Shortera), jednej z najbardziej kreatywnych i najdłużej działających grup muzyki fusion jazz, to także ceniony kompozytor, aranżer i pedagog. Nie dziwi więc fakt, że jemu poświęcona jest ósma odsłona prestiżowej serii wydawniczej "European Jazz Legends", zasłużonego europejskiego wydawnictwa płytowego - Intuition Records. Za nami nagrania tria Dieter Glawischnig / Hans Glawischnig / Manfred Schoof, kwartetu Jaspera van't Hofa, tria Enrico Pieranunzi'ego, kwartetu Alexandra Von Schlippenbacha, kwartetu Henri Texiera, tria Arilda Andersena i Michela Portala. Wszystkie płyty tej serii łączy miejsce rejestracji, Theater Gütersloh w Niemczech, sali o wyjątkowej akustyce, audiofilską jakość słychać w każdym nagraniu. Oddana do użytku w 2010 roku sala Theater Gütersloh to dedykowane muzyce jazzowej wnętrze, które jest wymarzoną przestrzenią dla jazzowych artystów.

Niewiele osób wie, że to właśnie Miroslav Vitous był osobą w Weather Report najbardziej ciążącą ku muzyce improwizowanej, ku otwartej formie. Reszta zespołu bardziej była zainteresowana eksplorowaniem funkowej estetyki, to zresztą było powodem odejścia Vitousa z zespołu w 1973 roku. Jest więc Vitous muzykiem, niebojącym się trudnych wyzwań. Patrząc na jego dorobek, można dojść do wniosku, że pojmuje on sferę tworzenia muzyki, jako przestrzeń wspólną, zaludnioną przez równoprawnych kreatorów. Taka koncepcja, w zdominowanym przez "pseudo-osobowości" świecie sztuki nie jest czymś zupełnie wyjątkowym, ale nie jest też drogą, którą podąża wielu artystów. Vitous z założenia skupia się na wchodzeniu w głębokie relacje i w ich efekcie nieustanną wymianę z otoczeniem. Dlatego muzyka Vitousa nigdy nie przestaje być intrygująca, a to już wiele w rzeczywistości pełnej kserokopiarskich wykwitów.

Na płycie "Ziljabu Nights - Live At Theater Gütersloh" usłyszymy cztery kompozycje Vitousa, jedną autorstwa Scotta LaFaro "Gloria´s Step", do którego Vitous często jest porównywany i jeden standard Victora Younga "Stella By Starlight". Na płycie dwa ostatnie utwory mają rozszerzony tytuł o słowo "Variations", są to bowiem "wariacje na temat" a nie literalne ich odwzorowanie. Wspaniała jest przestrzeń i kolorystyka brzmień tej płyty, bas Vitousa brzmi imponująco, zarówno przy grze pizzicato, jak i arco. Kontrabasiście towarzyszą turecki klawiszowiec Aydin Esen, włoski perkusista Roberto Gatto, amerykański saksofonista tenorowy Gary Campbell i kanadyjski saksofonista sopranowy i tenorowy Robert Bonisolo. Muzycy grający w zespole zdają się podobnie pojmować sens artystycznej działalności, widząc proces muzykowania, jako przestrzeń wspólną, zaludnioną przez równoprawnych kreatorów, i co najważniejsze wiedzą, jak to robić, aby przekonać do swojej koncepcji słuchaczy. Wszyscy poruszają się swobodnie po obszarach kreatywnego jazzu i muzyki współczesnej. W tym kontekście fakt, że mamy do czynienia z nagraniem koncertowym potęguje unikalny potencjał ukryty w tej muzyce. Najpierw potencjał relacyjny ma miejsce w procesie twórczym, kiedy myśl została uprzedmiotowiona, później poprzez koncertową koincydencję, kiedy idea przybiera fizyczną postać. Można tylko zazdrościć słuchaczom zgromadzonym w Theater Gütersloh!

Ósma, kolejna doskonała płyta w tej serii wydawniczej, która rośnie w siłę i ma szansę stać się objawieniem na fonograficznym rynku jazzowym!
autor: Mateusz Krępski

Miroslav Vitous: bass
Gary Campbell: tenor saxophone
Roberto Bonisolo: soprano & tenor saxophone
Aydin Esen: keyboards
Roberto Gatto: drums

1. Ziljabu
2. Morning Lake
3. Ziljabe
4. Gloria´s Step Variations
5. Miro Bop
6. Stella By Starlight Variations
7. Interview with Miroslav Vitous

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz