sobota, 28 stycznia 2017

Ned Rothenberg / Mark Feldman / Sylvie Courvoisier "In Cahoots" Clean Feed 2016, CF394

Ned Rothenberg / Mark Feldman / Sylvie Courvoisier "In Cahoots" Clean Feed 2016, CF394
Album trójki przyjaciół - saksofonisty, klarnecisty i flecisty shakuhachi Neda Rothenberga, skrzypka Marka Feldmana, oraz jego żony - pianistki Sylvie Courvoisier. Współpracują razem od lat, ale jest to dopiero ich pierwsze nagranie w trio. Ale jest to przy tym także konsekwentny akt wspólnej kreacji - starają się poszukiwać nowych pomysłów i rozwiązań tak formalnych, jak i melodycznych, a nie odwoływać się do gotowych rozwiązań znanych z wcześniejszych realizacji.

Nic bowiem nie jest oczywiste w tej triowej improwizacji, nic, do końca, nie jest tu przesądzone. Rothenberg ma bardzo osobisty stosunek do jazzowej tradycji, której częścią, dzięki licznym koncertom i nagraniom, uczynił wywodzący się z japońskiej tradycji zen flet shakuhachi. Feldman sięga do muzyki tradycyjnej niemal ludycznej z tą samą łatwością co do skrzypcowych dokonań współczesności, a Courvoisier wykorzystuje europejską tradycję klasyczną do tworzenia współczesnych improwizacji.

I ta mieszanka znakomicie sie sprawdza, zwłaszcza, że każde z nich wnosi tu także olbrzymi bagaż swych wirtuozerskich umiejętności na wszystkich możliwych poziomach tworzenia muzycznego dzieła. Niebanalne, niezwykłe, nie do zapomnienia!
autor: Józef Paprocki

Ned Rothenberg: clarinet, alto saxophone, bass clarinet, shakuhachi
Mark Feldman: violin
Sylvie Courvoisier: piano

1. Light and Variable Sins
2. Epic Proportions
3. Shudder to Think
4. For A Minute, It Was Almost Like Opera
5. In Cahoots
6. Inter-State
7. Primary
8. Dark Shimmers
9. Whistling In the Dark

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz