środa, 6 lipca 2016

Tobias Klein / Gonçalo Almeida / Martin van Duynhoven "Vibrate in Sympathy" Clean Feed 2016, CF341

Tobias Klein / Gonçalo Almeida / Martin van Duynhoven "Vibrate in Sympathy" Clean Feed 2016, CF341
Można powiedzieć, że album "Vibrate in Sympathy" to jeszcze jeden element, sposób prowadzenia współczesnej, akustycznej improwizacji. Albo też, że jest to zapis, przykład jazzowej marki - konkretnej i znakomitej - potocznie określanej jako holenderska scena jazzowa. Oba te stwierdzenia są prawdziwe, ale w najmniejszym stopniu nie mówią nic o muzyce jaką na płycie tej można znaleźć.

"Vibrate in Sympathy" jest to zapis chwil twórczej aktywności - ale takich, które są owocami życia. To muzyka w pełni przemyślana, balansująca wciąż między tym co spontaniczne, improwizowane, a tym co zostało przez tworzących ten akt partnerów wcześniej przygotowane. Nie tu mowy o graniu kompozycji (nie na zapisu), ale forma, struktura nagrania wcześniej została przez muzyków przygotowana, przedyskutowana. Nie jest to przy tym granie w najwyższych emocjonalnych rejestrach - to formuła, w której każdy dźwięk coś znaczy, jest potrzebny; formuła, w której żadnego elementu (dźwięku) nie można się pozbyć i której cisza jest immanentną częścią.

Takie granie - skupione, przemyślane - jest świadectwem niezwykłej dojrzałości. Bo skupienie i energia to przecież nie tylko zgiełk i furia. To także fraza zagrana wolno i cicho, ale naprężona i napięta niczym pękająca struna. To dowód na to, jakiej dojrzałości trzeba, by myleć o graniu improwizacji. Ale znów - to także muzyka z jazzu wyrastająca i będąca jego częścią, a nie plątaniną przypadkowych spotkań dźwięków, i powstających ad hoc harmonii. To przemyślana formuła, której składnikiem jest harmonia, rytm, ale i właściwa jej, skupiona i pastelowa melodyka.

Znakomity i zaskający raz po raz album.
autor: Marek Zając

Tobias Klein: alto saxophone, bass clarinet & contrabass clarinet
Gonçalo Almeida: double bass
Martin van Duynhoven: drums

1. Threadbare (To Henry Threadgill) 6:44
2. Gneis 2:38
3. Lakeish (To Oliver Lake) 3:08
4. Werg 3:18
5. 20 Kilos 4:00
6. Crime & Punishment 5:33
7. Molenando 2:58
8. Pinto 5:46
9. Vibrate in Sympathy (To Ornette Coleman) 4:31płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz