poniedziałek, 11 lipca 2016

Susanna Santos Silva / Torbjörn Zetterberg / Hampus Lindwall "If Nothing Else" Clean Feed 2015, CF348

Susana Santos Silva / Torbjörn Zetterberg / Hampus Lindwall "If Nothing Else" Clean Feed  2015, CF348
Susana Santos Silva / Torbjörn Zetterberg / Hampus Lindwall "If Nothing Else" Clean Feed  2015, CF348
To nagranie jest jakby dalszym ciagiem płyty duetu Susana Santos Silva / Torbjorn Zetterberg "Almost Tomorrow", która dwa lata temu ukazała się w portugalskiej oficynie Clean Feed. Tamto nagranie było dla wielu słuchaczy jak głębokie zaczerpnięcie tchu, zachłyśnięcie się muzyką i jej bardzo indywidualnym charakterem. Ta płyta sięga głębiej - w głąb emocji, jaźni, intelektu i duszy.

Muzyka, jaką proponują tym razem Susana Santos Silva i Torbjorn Zetterberg wspierani jeszcze przez Hampusa Lindwalla na organach, w dalszym ciągu odwołuje do wielorakich tradycji - pobrzmiewa tu jazz (a przejmujący ton instrumentu portugalskiej trębaczki czasami przywodzi na myśl Milesa Davisa), free improv, rozmaite odmiany jazzowej i niejazzowej awangardy. Ale najwięcej chyba wnosi tu organista. Lindwall jest powszechnie uznany, jako interpretator klasycznej muzyki dwudziestego wieku (szczególnie europejskiej awangardy) i muzyki współczesnej, a także jest tytularnym organistą w kościele Ducha Świętego (Saint-Esprit), w Paryżu. Tutaj jego gra jest tak naprawdę treścią muzyki - kontrabas Zetterberg osadza ją na ziemi, tony trąbki - wnosi ją pod niebiosa, a wszystko, co pośrodku - to domena Lindwall. Nie wiem czy to jego pierwsze nagranie muzyki improwizowanej, ale czyni to po mistrzowska.

Sam niechętnie sięgam po płyty z muzyką czystą improwizowaną. Czasami wydaje mi się, że to raczej zlepek dźwięków, jakaś namiastka muzyki niż realne granie. Tutaj - muszę to przyznać jest inaczej. Słuchając tego nagrania nie mogę oprzeć się wrażeniu, że obcujemy z przemyślaną, zamkniętą i skończoną formą, którą tylko przez przypadek lub niedopatrzenie ktoś nazywa improwizacją. Cudna płyta!
autor: Sergiusz Kłyś

Susana Santos Silva: trumpet & flugelhorn
Torbjörn Zetterberg: double bass
Hampus Lindwall: organ

1. Distance
2. First Initiative
3. Atonality
4. Stop Chords
5. Fiddling
6. Power Walk
7. One Note Each
8. Second Initiative
9. Arpeggios
10. Dialogue
11. One Note Song


płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz