poniedziałek, 11 lipca 2016

Jason Rebello "Held" Edition Records 2016, EDN1071

Jason Rebello "Held" Edition Records 2016, EDN1071
Brytyjski pianista Jason Rebello jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych, pomysłowych i intuicyjnych pianistów jacy pojawili się na scenach Zjednoczonego Królestwa od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Na początku nagrywał on dla wytwórni BMG muzykę o dużej głębi emocjonalnej, co przyniosło mu popularność i zwróciło na niego uwagę Wayne'a Shortera, Jeffa Becka czy Stinga. I to właśnie z nimi związał on na długo swoją muzyczną karierę, zastępując choćby w zespole Stinga słynnego Kenny Kirklanda (na wydanym w 2003 roku DVD "Inside the songs of Sacred Love", Sting opowiada, że to Kenny „wybrał” Jasona, mówiąc: "He is the only cat in England I listen to" - "To jest jedyny chłopak w Anglii, którego słucham").

Jason rozpoczął współpracę ze Stingiem przy płycie Brand New Day. Po jej wydaniu spędził 2 lata na trasie promującej album. W nocy, 11 września 2001 roku, po zamachach na WTC, Jason był jednym z muzyków, nagrywających "...All This Time" - koncertowe DVD i CD, zarejestrowane u Stinga w domu, w Toskanii. W 2003 roku Jason uczestniczył w nagraniu płyty "Sacred Love" Stinga, a trasa koncertowa promująca ten album, zakończyła się dopiero po 18 miesiącach.

O ile jednak grając z Beckiem czy Stingiem pracował przede wszystkim z klawiaturami instrumentów elektronicznych (tak samo najczęściej też we własnych grupach), to teraz jednak zdecydował, że nadszedł czas, aby nagrać coś na instrumencie, który kocha, na fortepianie. I tak, wyposażony we własne, autorskie kompozycje (inspirowane ludźmi i miejscami ważnymi dla jego życia i muzyki), na początku 2016 roku wszedł do studia i nagrał pierwszy w dorobku solowy album.

Tak sam opowiada o tej: "w całej mojej karierze miałem okazję uczestniczyć wielu rozmaitych scenicznych scenariuszach i najróżniejszych dramaturgiach, szeroko zakrojonych i niezwykle zróżnicowanych, ale nigdy nie miałem okazji zanurzyć się w pełni w fortepian. Teraz osiągnąłem taki punkt, gdzie czuję, że mam tu coś do powiedzenia, tylko na klawiszach fortepianu i na tym albumie staram się wykorzystać wszystkie muzyczne doświadczenia, jakie były moim udziałem przez ostatnie dwadzieścia lat".

W tym formacie solowej gry na pierwszy plan wysuwa się jego skupiona, intensywna liryka, od zawsze obecna w jego muzyce, ale nigdy wcześniej tak nie podkreślana. Sprzęgnięta ze znakomitą techniką i artystyczną, ale i ludzką, dojrzałością daje niezwykły, wcale nie cukierkowy efekt, pozwalający cieszyć się pięknem muzyki i brzmienia, i w pełni zanurzyć się w dźwiękowe światy jazzu Jasona Rebello.
autor: Józef Paprocki


Jason Rebello: piano

1. Pearl
2. Salad Days
3. Tokyo Dream
4. Held
5. Blackbird
6. As the Dust Settles
7. Thanks John
8. Happy But For How Long
9. Polzeath
10. Purple Sunflower
11. Dissolvepłyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz