czwartek, 7 lipca 2016

Christophe Schweizer´s Young Rich & Famous [Christophe Schweizer / Wanja Slavin / Oliver Potratz / Christian Lillinger] "Grand Grace" Between The Lines 2015, BTLCHR71241

Christophe Schweizer´s Young Rich & Famous [Christophe Schweizer / Wanja Slavin / Oliver Potratz / Christian Lillinger] "Grand Grace" Between The Lines 2015, BTLCHR71241
Młodzi wciąż jeszcze są, bogaci - nie mam pojęcia. Sławni - z takim podejściem do muzyki na pewno będą. I jeżeli tylko nagrywać będą takie jak ta płyty - stanie się to szybko. O trzech z czwórki tworzących kwartet muzyków nic mi właściwie nie wiadomo, Wcześniej znałem tylko Christiana Lillingera, młodziutkiego berlińskiego perkusistę, ucznia i wychowanka Guntera 'Baby' Sommera,o technice i energii godnych największych drummerów współczesnego jazzu. A wielka szkoda, bo kwartet prowadzony przez puzonistę Christophe'a Schweizera gra naprawdę rewelacyjnie.

Christophe Schweizer, urodzony w Bernie w 1968 roku, obecnie mieszka w Hamburgu. Uczęszczał do szkoły muzycznej gdzie uczył się zarówno jazzu, jak i muzyki klasycznej. Krótko studiował w konserwatorium w swoim rodzinnym mieście - szybko bowiem wyjechał do ojczyzny jazzu, Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował naukę w Nowym Jorku i Banff skupiając się już wyłącznie na muzyce jazzowej. Po studiach osiadł w Nowego Jorku gdzie już w 1996 roku rozpoczął działalności na tamtejszej scenie wraz z własnymi zespołami - "Normal", "Garden", "5SIX QuadrantX" i "Moonsun". W tym czasie pracował także z wieloma orkiestrami, jako muzyk sesyjny i koncertowy - był członkiem m.in. George Gruntz Concert Jazz Band oraz Mingus Big Band, a gdy pojawiał się w Europie grywał także z Jazz Bigband Graz. Do jego stałych partnerów należeli wówczas David Binney, Dan Weiss, Billy Hart, Donny McCaslin, Alex Sipiagin, Ethan Iverson, Claudio Puntin, Stéphane Galland, Sebastian Gille, Guillaume Perret. Po powrocie do Europy współpracował jeszcze krótko z Gary Thomasem, ale dzisiaj Schweizer częściej pracuje, jako kompozytor, aranżer i dyrygent dla większych zespołów niż aktywny muzyk sesyjny, oraz jako interpretator współczesnej i eksperymentalnej muzyki klasycznej. Obecnie pracuje nad projektem z muzyką perkusisty Billy'ego Harta we współpracy z WDR Big Band.

Wanja Slavin, urodzony w Freiburgu w 1982 roku, to od 10 lat z wyboru mieszkaniec i muzyk Berlina. Nie jest już uważany nowicjusza w 2014 wyróżniono go, jako nową postać na scenie jazzowej nagrodą Jazz Echo Award. Jest wprost niewyobrażalnym wirtuozem altowego saksofonu, chociaż grywa też znakomicie na klarnecie, flecie i fortepianie. Ostatnim z muzyków zespołu jest Oliver Potratz - basista cieszący się niemałym uznaniem na niemieckiej scenie jazzowej. Ten imponujący wszechstronnością instrumentalista jest także wykształconym skrzypkiem, chociaż na tym instrumencie zawodowo nie gra już od lat. Grał u boku Gebhard Ullmann w "Bass", a także w X3 i innych zespołach Kallego Kalima.

Razem tworzą znakomity zespół. Podstawą repertuaru są kompozycje puzonisty Christophe'a Schweizera, chociaż na koncertach sięgają także po jazzowe jak i freejazzowe standardy. Schweizer swoją muzykę sytuuje na styku modern jazzu oraz współczesnego free, chociaż sam zdecydowanie pewniej czuje się w tradycyjnych formułach, mających za podstawę komponowane elementy. Ta płyta świetnie ukazuje jak znakomitym i kreatywnym jest aranżerem, a że partnerów ma - wirtuozersko doskonałych, gdy włączy się już ten album, chciałoby się by grali w nieskończoność. Cudowna i płyta i znakomite nagranie ukazujące kreatywną stronę współczesnego jazzu. Koniecznie!
autor: Józef Paprocki

Christophe Schweizer: trombone
Wanja Slavin: alto saxophone
Oliver Potratz: double bass
Christian Lillinger: drums

1. Silawe
2. Lan Dane
3. Umm
4. Wandida
5. Ondonde Fira
6. Xe Dami
7. Anulinumba
8. Mabor
9. Gorn Dagompłyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz