wtorek, 17 czerwca 2014

Various Artists "The Rough Guide To Celtic Music [2CD Special Edition with Bonus CD by Dalla]", World Music Network 2014, RGNET1314CD

Various Artists "The Rough Guide To Celtic Music [2CD Special Edition with Bonus CD by Dalla]", World Music Network 2014, RGNET1314CD
Opowieść jest nieodłącznym składnikiem muzyki celtyckiej, szerzej nawet - jej kultury. Nie bez powodu jest ona nazywana "rajem poetów". Od zawsze poezja odgrywała wielką rolę w kulturze celtyckiej i tam też, w zamierzchłej przeszłości szukać należy źródeł celtyckich pieśni i muzyki. W czasach starożytnych poezję i muzykę tworzyli wędrowni bardowie, którzy snuli opowieści o prawdziwych i mitycznych bohaterach, smokach, dawnych i współczesnych wojnach, utraconych i spełnionych miłościach. Tragiczne i sielskie. Wykonywane były przy akompaniamencie bodhranu (bęben obręczowy wykonany ze skóry), fletu i harfy, później także Fidelu i gitary. I w takiej też formie prezentuje celtyckie pieśni - współczesne i dawne, kołysanki, ludowe utwory lub wywiedzione z folkowej tradycji najbardziej ceniona n świecie wytwórnia wydająca muzykę folkową - World Music Network.

Termin "muzyka celtycka" zarezerwowany jest dla muzyki z Irlandii, Szkocji, Walii i Bretanii, ale także Asturii czy hiszpańskiej Galicji. Nowoczesna w kształcie muzyka celtycka narodziła się w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, gdy wraz z renesansem narodowej świadomości Szkotów i Walijczyków zaczęto sięgać po tradycyjne wzorce muzyczne. I chociaż wiele tradycyjnych utworów, które przez wiele wieków trwały w ustnej tradycji, utraconych zostało w osiemnastym stuleciu, wciąż jeszcze trwają próby ich rekonstrukcji. Także współcześni twórcy folkowi, chętnie tworzą własny autorski repertuar w duchu celtyckiej tradycji.

Dzisiaj muzyka celtycka poszerza się właściwie w każdym możliwym kierunku czerpiąc, ale i goszcząc w jazzie, electro, R&B, sięgając nawet afrykańskiej muzyki ludowej. Dokumentuje to pierwsza płyta albumu. Specjalna, limitowana edycja zawiera dodatkowo bonusowy album "Rooz" zespołu Dalla.
autor: Marek Zając

CD 1:
1. Capercaillie: S'Och A' Dhomhnaill Oig Ghaolaich (Waulking Song) (4:03)
2. Chantan: Slave's Lament (3:11)
3. Solas: Trip To Kareol (2:58)
4. Liz Carroll & John Doyle: Rushin’ Dressing/The Quitter/Remove The Rug (3:51)
5. Altan: Caitlin Triall (4:52)
6. Gráda: The Butcher Boy (3:10)
7. Cara Dillon: Johnny, Lovely Johnny (3:14)
8. John Doyle: Bound For Botany Bay (4:54)
9. Alasdair Fraser & Natalie Haas: Highlander's Farewell (7:26)
10. Old Blind Dogs: Room With A View (Room With A View/Trip To Moreda/Danny's Birthdays) (5:33)
11. Vishten: Shediac Bridge (3:55)
12. Yann-Fanch Kemener & Aldo Ripoche: L'angelique (2:00)
13. Ffynnon: Llanw Chwant (5:01)

CD 2 - Includes bonus album by Dalla:
1. Dean Younk a Gernow (Young Man of Cornwall) (3:19)
2. Tane an Gove (The Smith’s Fire) (3:16)
3. Bal Maidens’ Chant (2:53)
4. King of Sweden (3:51)
5. Can Dilly (Dilly Song) (5:48)
6. Tansys Golowan (Midsummer Bonfire) (5:42)
7. Crantock Games (7:20)
8. Descent (6:03)
9. Seventeen Come Sunday (4:40)
10. Hernen Rooz (Red Herring) (5:41)płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz