czwartek, 26 czerwca 2014

Haggai Cohen-Milo "Penguin", Tzadik 2014, TZ8184

Haggai Cohen-Milo "Penguin", Tzadik 2014, TZ8184
Haggai Cohen-Milo odbył tę samą drogę co wielu muzyków na całym świecie. Nawet Tomasz Stańko przeprowadził się do Nowego Jorku. Nie dziwi więc fakt, że ten izraelski basista wyprowadził się ze swojego ojczystego kraju i zamieszkał na Brooklynie.

Do nagrania swojego debiutu dla wytwórni Johna Zorna zaprosił świetnych muzyków, Shanir Ezra Blumenkranz (współpracownik Danny'ego Zamira, Cyro Baptisty, Jona Madofa, Daniela Cartera i samego Johna Zorna), tutaj grający wyłącznie na arabskiej lutni - oud czy perkusista Ziv Ravitz, znany z zespołów Lee Konitza, z którym nagrał dwie płyty oraz Joe Lovano, Avishaia Cohena i Esperanzy Spaulding to bardzo silne elementy tego znakomitego składu.

Nowa żydowska muzyka zyskała kolejnego, interesującego adepta. Oryginalne kompozycje lidera, gitarzysty Nadava Remeza i Itamara Doari nawiązują do bogatej żydowskiej tradycji, charakterystyczne brzmienie arabskiej lutni nadaje płycie dostojeństwa. W połączeniu z energią, jaka płynie z improwizacji poszczególnych muzyków, rodzi się muzyczny spektakl, godny zapamiętania.

Muzyka siedmio-osobowej formacji Haggaia Cohen-Milo to nie balsam dla duszy ani szereg kojących dźwięków. To porcja iście energetycznego brzmienia, które swoim ładunkiem emocji przeszywa słuchacza na wskroś. Debiutancka płyta "Penguin" to porcja ethno-jazzu na najwyższym poziomie.
autor: Dawid Malanowski


Shanir Ezra Blumenkranz: oud
Haggai Cohen-Milo: bass
Matan Chapnizky: tenor saxophone, soprano saxophone
Evan Francis: alto saxophone
Mateo Lugo: guitar
Ziv Ravitz: drums
Nadav Remez: guitar

1. Introduction
2. The Garden
3. Family
4. Silent Wish
5. Avak
6. Penguin
7. Seizure Cat
8. Lavan Lavan
9. Wallak Ya Habibpłyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz