środa, 11 czerwca 2014

Ty Citerman "Bop Kaballah", Tzadik 2014, TZ8183

Ty Citerman "Bop Kaballah", Tzadik 2014, TZ8183
Jeden z założycieli słynnej formacji punk-jazzowej Gutbucket, gitarzysta Ty Citerman sięga głęboko do swych żydowskich korzeni, tworząc muzykę przebogatą w warstwie brzmieniowej, a prostą i chwytliwą w odbiorze. Czerpiąc inspirację z tak różnorodnych źródeł jak Beat Generation, tradycyjnej muzyki żydowskiej, ale i folkloru Europy Wschodniej, muzycznych głębi kabalistycznej mistyki, tworzy on intensywny i kolorowy program, splatając w jedno także muzykę klezmerską, chasydzkie niguny, jazz, rock, a nawet klasyczną kompozycję.

Bardzo jestem ciekaw koncertowej wersji tych kompozycji - słuchając tego nagrania brakuje mi bowiem eksplozji, odrzucenia, choć na chwilę kontroli i puszczenia wodzy muzycznych fantazji. Zaufania intuicji i doświadczeniu miast intelektowi i wyczuleniu na detal. Ale słucha się tej muzyki z niebywałą wprost przyjemnością.

Dawno już nie słyszałem w żydowskiej serii Tzadika tak pięknej i przebojowej płyty, łączącej modlitewne skupienie z doświadczeniem rockowej i downtownowej energii.
autor: Józef Paprocki


Ben Holmes: trumpet
Ken Thomson: bass clarinet
Ty Citerman: electric guitar, prepared guitar, electronics
Adam D Gold: drums

1. The Cossack Who Smelt of Vodka
2. (Conversation With) Ghosts
3. Snout
4. The Synagogue Detective
5. After All That Has Happened
6. Talmudic Breakbeat
7. Exchanging Pleasantries With a Wall
8. The Voice That Led Us Here and Then Waltzed/Hobbled Away
 

płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz