piątek, 6 czerwca 2014

Abdelhai Bennani / Itaru Oki / Alan Silva / Makoto Sato "New Today, New Everyday" [2CD], improvising beings 2012, ib13

Abdelhai Bennani / Itaru Oki / Alan Silva / Makoto Sato "New Today, New Everyday" [2CD], improvising beings 2012, ib13
Ta płyta, a raczej dwupłytowy album, chociaż sygnowana czterema nazwiskami wybitnych (chociaż nie bardzo znanych) osobowości, naprawdę pozostaje w dużej mierze autorskim projektem saksofonisty Abelhai Bennaniego. To on bowiem jest autorem wszystkich kompozycji - jak głosi adnotacja na płycie. To jednak, co jest "komponowane", a co improwizowane może być tu jednak problematyczne. Cały czas obcujemy z wciąż nowymi dźwiękami, a partie raz zagrane nie powracają w żadnej, choćby i przetworzonej formie. Zupełnie jak w tytule płyty.

Pierwsza płyta nagrana została trio - saksofon / trąbka (lub flety) / perkusja. Dopiero na drugiej płycie do tria dołącza Alan Silva- jak już chyba zdążyliśmy się przyzwyczaić bez kontrabasu, ale za klawiszami syntezatorów i różnego rodzaju elektroniki. W trio na pierwszy plan wysunięty jest saksofon oraz trąbka/flety, na których gra Itaru Oki. Te dwa instrumenty prowadzą tu otwarty dialog, czasami z dużą intensywnością, której przydaje jeszcze raczej pozostający w tle Makoto Sato. Perełką prawdziwą jest tu kompozycja "Tribe", o dosyć wyciszonym charakterze, gdzie w partie tenoru lidera wplecione są głębokie dźwięki bambusowego fletu.

Także druga płyta pozostaje w podobnym nastroju - Alan Silva z wielkim wyczuciem akustycznej muzyki partnerów akcentuje ciemne barwy brzmienia w niskich raczej rejestrach. Jego elektroniczne improwizacje i preparacje pozostają pięknym, wyciszonym tłem dla poczynań pozostałych członków zespołu. Podchodzi to tego ostrożnie, jakby nie chciał zburzyć cudownej harmonii triowego nagrania, a tylko raczej ją wzbogacić.

Raczej wyciszona, pełna piękna i głębi muzyka. Koniecznie!
autor: Marcin Jachnik

Abdelhai Bennani: tenor saxophone
Itaru Oki: trumpet
Alan Silva: synthesizer
Makoto Sato: drums

CD 1:
1. Birth
2. Tribes
3. East West Ends

CD 2:
4. Take Time, Play The Game
5. Life First, A Dream
6. More Is Different

płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz