czwartek, 1 września 2016

The Bach Players "Venice to Hamburg" Hyphen Press Music 2016, HPM009

The Bach Players "Venice to Hamburg" Hyphen Press Music 2016, HPM009
Założony w 1996 roku przez Nicolette Moonen zespół The Bach Players, od początku swojego istnienia poświęcił się wykonawstwu XVII i XVIII wiecznej muzyki klasycznej, ze szczególnym uwzględnieniem patrona zespołu - Jana Sebastiana Bacha. W zależności od wymogów repertuarowych, zespół liczy od trzech do dwudziestu pięciu członków. Początkowo zespół wykonywał sakralne kantaty J.S.Bacha w pojedynczej obsadzie, z czasem repertuar zespołu zaczął się rozrastać, by dzisiaj skupić się na powiązaniach pomiędzy kompozytorami, stylami oraz zmianami, jakie nastąpiły w muzyce - w celu zapewnienia szerszego kontekstu, który pozwala na dotarcie do nieodkrytych pokładów muzyki. Długoletnie doświadczenie pracy artystycznej członków zespołu pokazało, że muzyka barokowa ożywa, gdy umieścić ją w kontekście, gdy stawiane są frapujące pytania. Członkowie The Bach Players potrafią to robić, jak mało komu. Udaje im się sprawić, że słuchacze mają wyjątkową okazję do doświadczania muzyki, a nie tylko jej słuchania.

Śpiewacy i instrumentaliści tworzący The Bach Players to ekstraklasa wykonawców muzyki barokowej. Kierująca zespołem Nicolette Moonen to wykładowczyni Royal Academy of Music in London, studiowała z Jaapem Schröderem i Sigiswaldem Kuykenem, współpracowała z najważniejszymi europejskimi barokowymi orkiestrami jak Amsterdam Baroque Orchestra, English Baroque Soloists, Orchestre Révolutionnaire et Romantique, the Orchestra of the Age of Enlightenment. Szefowała Collegium Vocale Gent, La Chapelle Royale, Ex Cathedra, the European Union Baroque Orchestra, i English Touring Opera...

Wiolonczelistka Luise Buchberger występuje ze Scottish Chamber Orchestra, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Camerata Salzburg, Academy of Ancient Music, Classical Opera Company, the Orchestra of the Age of Enlightenment. Skrzypaczka Anna Curzon to załozycielka Curzon Quartet w 2013. Występuje z Wallfisch Band, Orchestra of the Age of Enlightenment, Bournemouth Symphony Orchestra, the Royal Liverpool Philharmonic Orchestra. Sopranistka Rachel Elliott występuje z I Fagiolini, Concordia, the Orchestra of the Age of Enlightenment, the Academy of Ancient Music, New London Consort, Les Arts Florissants, Il Seminario Musicale, Hippocampus. Flecistka Marion Moonen występuje z Amsterdam Baroque Orchestra, the Kleine Konzert of the Rheinische Kantorei Hermanna Maxa, Van Swieten Society, Concerto d’Amsterdam, Attaignant Consort. Mezzo-sopranistka Renata Pokupić jest jedną z najbardzie rozchwytywanych obecnie śpiewaczek, zapraszana przez Sir Johna Eliota Gardinera, Fabio Biondiego, Emmanuelle Haim, Paula McCreesha, Yannicka Nézet-Séguina, Kazushi Ono. Z zespołem współpracuje dwóch polskich muzyków, klawesynista Pawel Siwczak i fagocista Krzysztof Lewandowski, który występuje na najnowszej płycie „Venice to Hamburg”.

Najnowsza płyta The Bach Players, tym razem w sześcioosobowym składzie, przynosi dziesięć kompozycji Schmelzera, Weckmanna, Frobergera, Böddeckera, Valentiniego i Mariniego. "Venice to Hamburg" to program, który niezwykłą kombinację instrumentów, czyli skrzypiec, kornetu, sackbut (puzonu), dulcian (fagotu) i basso continuo, ukazuje w trzech odsłonach. Mamy tu bowiem kompozytorów włoskich, a dokładniej weneckich, mamy austriackich (pracujących na dworze Habsburgów), mamy w końcu i niemieckich z dworu w Hamburgu. Niesamowite, że kompozytorzy, których śmiało można zaliczyć do głównego nurtu barokowych mistrzów, w rękach członków The Bach Players brzmią nadzwyczaj ożywczo, co za prostota wypowiedzi, jaka szlachetność brzmienia. W interpretacjach słychać delikatne tony historycznego instrumentarium, wzbogacone o jazzujące, kornetowe solówki Polaka, Krzysztofa Lewandowskiego. The Bach Players nasycają barokowe kompozycje emocjami i szczególną muzykalnością. Płyta jest pełna polotu, wyrafinowanych brzmień sąsiadujących z ekstatyczną żywiołowością, no i oczywiście fantazyjnej, acz kontrolowanej zabawy.

Nagrań dokonano w londyńskim kościele św. Michała w Highgate podczas trzech dni, 27, 28 i 29 sierpnia 2014 roku.
autor: Henryk Majda

The Bach Players
Nicolette Moonen: violin
Gawain Glenton: cornettino
Emily White: trombone
Krzysztof Lewandowski: dulcian
Lynda Sayce: theorbo
Silas Wollston: organ / harpsichord

1. Giovanni Valentini (1582–1649): Sonata a 4 in G minor
2. Giovanni Valentini: Canzon in D minor for cornetto, trombone, and basso continuo
3. Johann Jakob Froberger (1616–67): Toccata no. 2 in D minor for harpsichord
4. Johann Heinrich Schmelzer (c. 1620–80): ‘La Cariolatta’, sonata a 4 in G major
5. Johann Heinrich Schmelzer: Sonata no. 3 in G minor for violin and basso continuo
6. Matthias Weckmann (c. 1620–74): Sonata no. 3 a 4 in C major
7. Philipp Friedrich Böddecker (1607–83): Sonata sopra ‘La Monica’ in G minor for dulcian, violin and basso continuo
8. Biagio Marini (1594–1663): ‘La Rizza’, canzone a 4 in D minor
9. Matthias Weckmann: Toccata in E minor for harpsichord
10. Antonio Bertali (c. 1605–69): Chaconne in C major for violin and basso continuo
11. Matthias Weckmann: Sonata no. 9 a 4 in D minor


p[łyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz