wtorek, 19 maja 2015

The Sun Ra Arkestra "Live in Nickelsdorf 1984 [3CD]", Trost 2015, TR118CD

The Sun Ra Arkestra "Live in Nickelsdorf 1984 [3CD]", Trost 2015, TR118CD
Nie tak wiele jest oficjalnych koncertowych nagrań Arkestry w lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. I ten jej schyłkowy okres działalności nie prezentował pełni możliwości i brzmienia zespołu - niestety wiązał się już z pewnymi ograniczeniami. Tak jest na przykład na koncertowym albumie zarejestrowanym w Ulm, w 1992 roku. Tutaj jednak, na nagraniu o prawie dekadę wcześniejszym Sun Ra jest wciąż pełen mocy i energii, pełen kreatywnej wizji własnej muzyki, a Arkestra w okrojonym nieco - ale dalej znakomitym - składzie, brzmi jak rzadko kiedy wcześniej.

Od roku 1980 Nickelsdorf, mała austriacka mieścina położona na naddunajskiej nizinie gdzieś wpół drogi między Bratysławą a Wiedniem stał się czymś w rodzaju "wolnej avant-jazzowej wsi". W tym to roku po raz pierwszy Hans Falb, legendarny właściciel knajpy i restauracji w Nickelsdorfie, i wielki fan awangardowego jazzu, po raz pierwszy zorganizował festiwal później nieco nazwany Konfrontationen. Na tym pierwszym festiwalu grali między innymi Sunny Murray, Jimmy Lyons, Raphe Malik, Glenn Spearmann, czy Alexandre von Schlippenbach. A do dziś dnia (następna edycja przed nami, w połowie lipca tego roku) - pojawili się wszyscy chyba mniej i bardziej przedstawiciele jazzowej i okołojazzowej awangardy z Europy, Stanów, ale i Australii. Prócz tego Hans Falb organizował i organizuje także pojedyncze koncerty - na jednym z takich w roku 1984 gościł legendarny zespół prowadzony przez przybysza z innej planety, a mianowicie Sun Ra.

Na ten koncert złożyły się jazzowe standardy ("Round Midnight" czy "Sophisticated Lady"), megaprzeboje w rodzaju "Space Is The Place" z ich autorskiego repertuaru, uzupełnione jeszcze o pięć zbiorowych improwizacji. I to właśnie te improwizacje pokazują, dlaczego muzyka Arkestry była tak doskonała i dlaczego tak wielki wpływ wywierała na współczesnych. Jak opowiadał kiedyś Clifford Jarvis, perkusista Arkestry: "w zespole naszym perkusista był prawdziwą gwiazdą - podobnie jak w zespołach Duke'a Ellingtona. Bo budowanie muzyki - dokładnie jak u Ellingtona - zaczynało się od rytmu i to na nim oparta była reszta muzyki. Tylko, że Ellington robił to w jazzie i grał standardy, a my po prostu improwizowaliśmy - grałem na perkusji dynamicznie i miałem za zadanie prowadzić resztę zespołu."

Sun Ra wprowadza tutaj także całkiem sporo elektronicznych dźwięków, ale gdy gra solówkę - korzysta tylko z fortepianu. I jest tych solowych partii całkiem sporo. Gdy jednak dołączają partnerzy - dochodzi często do prawdziwego zgiełku znajdującego swoją niczym nieskrępowaną kulminację w partiach / utworach improwizowanych. To tam z furią atakują swoje instrumenty Marshall Allen, John Gilmour czy dając prawdziwy obraz zaangażowania, energii i furii, z jakimi to muzykę zwykli traktować partnerzy Sun Ra.

"Live at Nickelsdorf 1984" to był naprawdę wspaniały koncert Sun Ra & The Arkestra, a trzypłytowy zestaw CD stanowi zapis całości występu. Jakość nagrania jest dobra, chociaż dźwięki z widowni słyszalne są i tu - ale w przeciwieństwie do wielu koncertowych nagrań nie irytują i nie przeszkadzają w cieszeniu się tą cudowną muzyką. Polecam bardzo!
autor: Marcin Jachnik

Sun Ra: piano, syntesizers, vocal
John Gilmore: tenor saxophone, clarinet, evi, vocal
Marshall Allen: alto saxophone, flute, kora, percussion
Danny Ray Thompson: baritone saxophone, flute, percussion
Elo Omoe (Leroy Taylor): alto saxophone, bass clarinet, percussion
James Jackson: basoon, flute, infinity drum, vocal
Ronnie Brown: trumpet
Rollo Radford: standup electric bass
Don Mumford: drums
Matthew Brown: congas, dance
Myriam Broche: dance
Greg Pratt: dance

CD 1
1. Untitled Improvisation 11:32
2. Discipline 27-11/Children Of The Sun 7:01
3. Nuclear War 7:25
4. Unidentified Blues 6:07
5. Sophisticated Lady 5:44
6. East Of The Sun 4:47
7. Springtime Again 8:09
8. Yeah Man! 2:50
9. Mack the Knife 7:27
10. Day Dream 5:30

CD 2
1. Love In Outer Space 10:26
2. Space Is The Place/We Travel The Spaceways/No News Is Good News/Outer Spaceways Incorporated/Closing Announcement 1st Set 4:42
3. Space Infinity Drum Intro 2nd Set 1:42
4. Pleiades 3:51
5. Untitled Improvisation Part 1 1:23
6. Untitled Improvisation Part 2 9:27
7. Untitled Improvisation Part 3 1:03
8.Unidentified Piano Solo 2:56
9. 'Round Midnight 8:54
10. Unidentified Blues 5:51
11. Happy As the Day Is Long 3:19
12. Carefree 10:11

CD 3
1. Big John's Special 3:28
2. Days Of Wine And Roses 8:48
3. What's New? 8:26
4. Fate In A Pleasant Mood 8:45
5. Fate In A Pleasant Mood Part 2 6:47
6. Retrospect 3:52
7. Enlightenment/Strange Mathematics/Rhythmic Equations 9:45płyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz