czwartek, 14 maja 2015

Pascal Niggenkemper "Look With Thine Ears", Clean Feed 2015

Pascal Niggenkemper "Look With Thine Ears", Clean Feed 2015
Nie pamiętam mojego pierwszego spotkania z muzyką Pascala Niggenkempera. Ale znakomicie pamiętam pełne uznania pod jego adresem słowa Jacka Mazurkiewicza, jednego z najbardziej oryginalnych polskich kontrabasistów i improwizatorów, jakie wypowiedział on po gruntownym zapoznaniu się w nagraniem Pascal Niggenkemper's Vision 7.

To nagranie - jego pierwszy solowy album było długo oczekiwane bowiem uznanie jakim cieszy się ten niemiecko francuski kontrabasista, kompozytor i improwizator wśród muzyków freejazzowych scen jest naprawdę niemałe. Ilość projektów które tworzy lub współtworzy jest imponująca - obok własnego Trio i septetu Pascal Niggenkemper's Vision 7 jest jeszcze Upcoming Hurricane, Gerald Cleaver’s Black Host, Thomas Heberer’s Clarino, Cooper Moore Trio, HNH Trio, Baloni, Carlo Costa's' Minerva i w końcu Nate Wooley / David Rempis Quartet. a wszystko to niemal równocześnie, na przestrzeni dwóch - trzech ostatnich lat. Dlaczego wszyscy oni tak bardzo cenią Niggenkempera? Bo należy do tych niewielu instrumentalistów którzy mają swoje własne unikatowe brzmienie. A że na dodatek jeszcze eksperymentuje on ze swoim instrumentem w sposób znaczący poszerzając jego brzmienie. Czasem naprawdę brzmi on jak nieco tylko większy brat skrzypiec, tworząc całe sobie tylko właściwe dźwiękowe przestrzenie i własne muzyczne światy. Takie jest też to nagranie, a że doświadczeń zdołał Niggenkemper zebrać w ciągu ostatnich lat niemało, więc kreatywności i inwencji naprawdę mu nie brakuje.

Dzisiaj Niggenkemper mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Już dziś mam tam markę jednego z najbardziej cenionych kontrabasistów współczesnego jazzu. Więc jeśli nie znacie jeszcze Pascala Niggenkempera to solowy album będzie świetną okazją by z jego muzyką się zapoznać. Polecam bardzo!
autor: Marek Zając

Pascal Niggenkemper: bass

1. Look With Thine Ears
2. This Shall Not Be Revoked
3. If You Will Marry, Make Your Love To Me
4. Men Of Stone
5. At Fortune's Alms
6. Let Me Kiss Your Hand
7. Let Me Wipe It First, It Smells Of Mortality
8. Unpublished Virtues Of The Earth
9. Sharper Than A Serpent's Tooth
10.Be This Perpetual
11.Blow Wind And Crack Your Cheeks
12.Let The Fork Invade The Region Of My Heart
12.Let Me Still Remain The True Blank Of Thine Eyepłyta do nabycia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza