czwartek, 12 kwietnia 2012

Ballister [Dave Rempis / Fred Lonberg-Holm / Paal Nilssen-Love] "Mechanisms", Clean Feed 2012, CF245

Ballister [Dave Rempis / Fred Lonberg-Holm / Paal Nilssen-Love] "Mechanisms", Clean Feed 2012, CF245
Dave Rempis, Fred Lonberg-Holm oraz Paal Nilssen-Love powołali Balister przed kilku laty, a niniejsza płyta jest ich drugą realizacja. Sami opisują swój zespół jako "free-wheeling trio", nie precyzując jednak co miałoby to oznaczać. Może to być więc zwrócenie szczególnej uwagi na sam akt kreacji, osadzony owszem w jazzowej tradycji, ale równocześnie uwolniony od czysto stylistycznych ograniczeń.

Samo brzmienie zespołu jest potężne - motorem tego zespołu jest, a jakże, norweski perkusista, który pewnie zapędził by w kozi róg większość rockowych perkusistów, nadaje muzyce groove i moc, nasyca ją głęboką energią; Dave Rempis gra nieco inaczej niż w czasach Vandermark 5 - mniej u niego odwołań wprost do bebopu i hardbopu (chociaż w potoczystej zmienności jego frazy wciąż pobrzmiewa miłość do muzyki Charlie Parkera), więcej za to zgrzytów i harkotów rodem raczej z free improv-u. Jego gra jest jednak najbliższa jazzowej tradycji i wprowadza coś na kształt melodii. Lonberg-Holm ma nieco inne zadania - nie daje się o tu poznać od lirycznej strony, raczej odpowiada za drapieżną, chrapliwą stronę muzyki odwołując się do noise'u i sięgając po elektroniczne preparacje. Rzadko jednak buduje z nich dźwiękową ścianę - najczęściej jego frazy są pełne zawieszeń, porwane i zmienne.

Poszczególne utwory nie mają z góry ustalonej formy - mamy tu bowiem doczynienia z zupełnie nieskrępowaną improwizacją, zarejestrowaną w dodatku "na żywo", podczas koncertu w chicagowskim klubie Hideout. Nie przeszkadza to jednak cieszyć się muzyką zespołu - znakomite porozumie wewnątrz tria nie jest jednak przypadkiem. Wszyscy ci muzycy spotykali się razem w rozmaitych, często tworzonych ad hoc konstelacjach, ale i pracowali systematycznie razem współtworząc Territory Band Kena Vandermarka. I te wspólne doświadczenia świetnie tu słychać, chociaż muzyka nie staje się przez to ani trochę bardziej przewidywalna. Na szczęście - dzięki temu artyści zaskakują siebie i nas wciąż na nowo.
autor: Marcin Jachnik


Dave Rempis: alto, tenor & baritone saxophones
Fred Lonberg-Holm: cello, electronics
Paal Nilssen-Love: drums, percussion


1. Release Levers 19:47
2. Claplock 16:35
3. Roller 28:19Ballister [Dave Rempis / Fred Lonberg-Holm / Paal Nilssen-Love], Pop's Packing


płyta do kupienia na multikutli.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz