czwartek, 3 lipca 2014

Various Artists "The Rough Guide To Indian Classical Music" [2CD Special Edition with Bonus CD by Debashish Bhattacharya], World Music Network 2014, RGNET1318CD

Various Artists "The Rough Guide To Indian Classical Music" [2CD Special Edition with Bonus CD by Debashish Bhattacharya], World Music Network 2014, RGNET1318CD
W mniemaniu hindusów dźwięk (nada) znajduje się w samym sercu procesu tworzenia. W hinduskiej mitologii święta sylaba OM zawiera esencję wszechświata, jest brzęczeniem atomów i muzyką sfer, a dźwięk w ogóle przedstawia pierwotną energię, która spaja materialny świat.

Najsłynniejszy folkowy wydawca, angielski World Music Network przedstawia album, „The Rough Guide To Indian Classical Music". Ten z górą 70 minutowy krążek pomieścił nagrania najważniejszych wykonawców klasycznej muzyki indyjskiej jak Shivkumar Sharma, Hari Prasad Chaurasia, Zakir Hussain i Ravi Shankar.

Raga jest specyficzną, melodyczną ramą, nadającą odpowiednią strukturę, czymś pomiędzy "tonem", "skalą" i "nastrojem". Liczne ragi są oparte na skalach składających się ze swar - muzycznych tonów lub nut. Śpiewanie ich uważane jest za najczystszą formę muzyki, choć artysta także może zdobyć duże uznanie publiczności, jeżeli jego instrument jest doskonale zestrojony z ludzkim głosem. Każda raga ma specyficzny nastrój (bhawę) i smak (rasę) i może być śpiewana jedynie w określonej porze roku, dnia czy nocy.

Na płycie usłyszymy gigantów klasycznej muzyki indyjskiej, jak: Przedstawiciel stylu hindustańskiego - wirtuoz Sarodu - Amjad Ali Khan w ‘Raga Chhaya Nat’. Znany ze współpracy z Johnem McLaughlinem, Michaelem Nymanem i Michaelem Brookiem, przedstawiciel szkoły z południa Indii, zwanej karnatacką - Uppalapu Srinivas, grający na mandolinie. Kompozycja 'Sankari Sankuru', którą wykonuje jest autorstwa jednej z najważniejszych postaci muzyki karnatackiej - Syama Sastri (1762-1827). Legendy klasycznej muzyki indyjskiej - Shivkumar Sharma, Hari Prasad Chaurasia i Brij Bhushan Kabra wykonują ragę "Ahir Bhairav", wywiedzioną z tradycji Sikhów. Na płycie nie mogło też zabraknąć Raviego Shankara - "narodowego skarbu i światowego ambasadora indyjskiej tradycji", jak powiedział o nim po śmierci muzyka - premier rządu Indii Manmohan Singh. Promienne brzmienie jego Sitaru w "Devgiri Bilawal Dhun" jest z pewnością jednym z atutów płyty. Kolejny wielki mistrz tego instrumentu - Vilayat Khan, zaliczany do wielkiej piątki (Ravi Shankar, Ali Akbar Khan, Nikhil Banerjee, Vilayat Khan i jego młodszy brat Imrat Khan) najbardziej wpływowych instrumentalistów w Indiach. W swojej muzyce sięga do odległych czasów Imperium Mogołów. Niezwykły jest muzyczny dialog ojca i syna - Allahs Rakha i Zakira Hussaina. ‘Ek Taal’ to jedyna w swoim rodzaju "rozmowa instrumentów". Karnatacka ‘Sadhathava Pada’, śpiewana przez Dr M. Balamuralikrishnę, który dał ponad 25 tysięcy koncertów na świecie, to przykład najczystszej formy muzyki. W końcu grająca na skrzypcach Jyotsna Srikanth, która dopiero co wydała dla wytwórni Riverboat znakomitą płytę "Call Of Bangalore".

Specjalna, limitowana edycja zawiera dodatkowo bonusowy album Debashisha Bhattacharya "Calcutta Slide-Guitar 3", którego kolejna płyta "Calcutta Chronicles: Indian Slide-guitar Odyssey" otrzymała nominację do nagrody GRAMMY w kategorii Best Traditional World Music Album at the 51st Grammy Awards.

Indie to odwiecznie inspirująca Zachód kraina magii, mistyki i duchowości. "The Rough Guide To Indian Classical Music" pokazuje niezwykłe bogactwo muzyki, z całą wielobarwnością tradycji i stylów, pokazuje też niebagatelną rolę improwizacji, tak odmienną niż w muzyce Zachodu.
autor: Jacek Palczewski

CD 1:
1. Jyotsna Srikanth: Annapoorne (5:23)
2. Ravi Shankar: Devgiri Bilawal Dhun (6:02)
3. Allah Rakha & Zakir Hussain: Ek Taal (Live) (7:34)
4. Dr M. Balamuralikrishna: Sadhathava Pada (6:41)
5. Shivkumar Sharma, Hari Prasad Chaurasia & Brij Bhushan Kabra: Ahir Bhairav (6:14)
6. Bismillah Khan & Vilayat Khan: Thumri Bhairavin (6:59)
7. U. Srinivas: Sankari Sankuru (9:26)
8. Vilayat Khan: Dhun Punjabi Ang (4:49)
9. Amjad Ali Khan: Raga Chhaya Nat (17:46)

CD 2 - Includes bonus album by Debashish Bhattacharya:
1 Aanandam (6:29)
2 Prema Chakor (9:20)
3 Nata Raaj (13:41)
4 Usha (11:47)
5 Prabha (15:31)
6. Maha Shakti (18:04)płyta do kupienia na multikulti.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz